Dua.com - Blog

06/01/2020
punë

Si të riktheheni të motivuar në punë pas pushimeve?

Kthimi në punë pas disa javëve pushim është shumë e vështirë. Për dy javë rresht keni fikur alarmin e orës 6:30 dhe keni fjetur sa keni dashur. Keni […]
02/01/2020

20 citate motivuese për vitin 2020

Ndonjëherë bini pre e rutinës dhe lejoni që motivimi juaj të shuhet pa kuptuar. Këtu keni disa citate që do t’ju ndihmojnë të qëndroni të motivuar dhe të […]
01/01/2020

Si të përmbushni synimet e vendosura për vitin 2020?

“Do lë duhanin, do bëj më shumë ushtrime, do ha më shëndetshëm etj.” Çdo mbrëmje të Vitit të Ri, planifikoni të bëni gjëra të mëdha për vitin që […]
30/12/2019
Prishtina vendet e saj

5 vendet më unike që duhen vizituar në Prishtinë

Prishtina nuk konsiderohet si një vend fotozhenik, por ka një tërheqje melankolike në llojin e saj. Nëse po mendoni të vizitoni Prishtinën këto ditë festash, ne po jua […]
28/12/2019
dhurata

10 dhurata që çiftet mund t’i bëjnë njëri-tjetrit për festa

Para se t’ju tregojmë disa nga dhuratat, ne urojmë për çiftet që kanë gjetur dashurinë e vërtetë të kalojnë 1 milion festa së bashku. Fillojmë menjëherë me disa […]
24/12/2019
tradita Krishtlindjesh

10 tradita Krishtlindjesh neper bote

Është koha më e mrekullueshme e vitit. Për disa javë çdo vit, bota merr një shkëlqim magjik. Njerëzit duken më të gëzuar. Krishtlindjet janë një festë e përhapur […]
23/12/2019
takim

Pse ai ju shkruan por nuk ju fton në një takim?

Sigurisht që ju ka ndodhur edhe juve të jeni hutuar nga shenjat e ndryshme që ai ju dërgon, sidomos gjatë të shkruarit. Si p.sh., ju takoni një mashkull […]
23/12/2019
dashuria

Dashuria në kohën e Aplikacioneve.

Në ditët e sotme, gjithçka është dixhitalizuar, madje as dashuria nuk i ka shpëtuar këtij vrulli të pandalshëm modern. Nuk ka rëndësi nëse je i dëshpëruar për të […]
23/12/2019
Instagram

Shqiptarët preferojnë më shumë Instagram-in apo Facebook-un?

Të gjithë e dimë se dikur Facebook ka qënë rrjeti social më i përdorur. Kohët e fundit përdorimi i facebook-ut ka rënë ndjeshëm, sidomos në Shqipëri, ku Instagram […]
20/12/2019
disiplina

6 arsye pse disiplina është çelësi i suksesit

Disiplina është çelësi i suksesit në jetë. Pa të nuk mund të keni suksesin që dëshironi. Të gjithë njerëzit e suksesshëm do t’ju thonë të jeni të disiplinuar […]
20/12/2019
mik

Nëse keni një mik të tillë mbajeni fort.

Një mik i vërtetë është më e rrallë se një gurë i çmuar. Gjeni dhe mbajeni fortë një mik, i cili gjithmonë bën gjëra të mira për ju […]
20/12/2019
beqare

3 arsye pse jeni ende beqare

Dëgjoni vajza! E dimë se ndonjëherë ju kanë lënduar disa kritika, por ka ardhur koha të hidhni pas krahëbe kujtimet që kanë dëmtuar jetën tuaj sentimentale. Askush nuk […]
19/12/2019
lidhja ne distance

Shenjat që tregojne se lidhja në distancë është dashuri e vërtetë

Lidhja në distancë mund të jetë një nga vështirësitë më të mëdha që një çift mund të kaloj. Përveç të qenit një provë nëse keni mbajtur premtimet tuaja […]
19/12/2019
lini përshtypje

Si t’i bëni përshtypje prindërve të të dashurës suaj?

Takimi me një vajzë të mirë është një gjë e mrekullueshme, dhe ndërsa marrëdhënia përparon, do të arrish kulme të reja emocionuese. Për shembull, e dini se një […]
18/12/2019
5 mite per dashurine

5 mite për dashurinë që nuk janë të vërteta.

Meqë po eksplorojmë mitet popullore në lidhje me dashurinë dhe efektet e Ligjit të tërheqjes, është koha që të flasim për mitet më të keqkuptuara të dashurisë. Këto […]
18/12/2019
gjuhët e studiuara

7 nga gjuhët më të studiuara në botë

Nëse ju intereson njëra prej këtyre gjuhëve, vetëm duke e rrethuar veten me gjuhën e shkruar dhe të folur mund ta mësoni, duke iu bashkuar komunitetit të saj […]
18/12/2019
kenget romatike

15 këngët më romantike të të gjitha kohërave

Romanca vjen në shumë forma. Ndonjëherë, ajo merr formë si një darkë romantike për dy veta; herë të tjera është një rom-com ose na vjen në formën e […]
17/12/2019
teknologjia dashurinë

A e dëmton teknologjia dashurinë?

E dëmton teknologjia dashurinë apo e ka ndryshuar mënyrën se si përjetojmë atë, intimitetin dhe lidhjen? Sot më shpesh shkruajmë mesazhe sesa flasim. Flasim në Skype në vend […]
17/12/2019
gjuhët më romantike

5 gjuhët më romantike në botë

Thuhet se femrat bëhen të bukura sepse meshkujt dashurohen pas pamjes, ndërsa meshkujt flasin bukur sepse femrat dashurohen pas fjalëve. Nisur nga kjo ne duam t’ju tregojmë se […]
16/12/2019
dashuria e vjetër

Pse dashuria e vjetër është më e mirë se dashuria e re?

Dashuria e re është e freskët, emocionuese dhe tepër tërheqëse për shkak të mënyrës që ju bën të ndiheni, por sjell edhe shumë emocione negative. Ankthi dhe koha […]
05/11/2015

A mund të funksionojë një lidhje me dikë më të moshuar se ju?

Ndoshta tani është kënaqësi, por a do të zgjasë një lidhje si kjo? Të gjithë kemi dëgjuar për Sindromin e Hugh Henfer (një burrë në lidhje me një […]
09/11/2015

Largoni kokëdhimbjen për pak minuta duke masazhuar këto pjesë të kokës.

Tensionimi i muskujve, stresi dhe kushtet e motit janë disa prej shkaqëve që mund të shkaktojnë dhimbje koke. Qetësojeni kokëdhimbjen duke bërë masazh me teknikat e mëposhtme. Masazhi […]
17/11/2015
filxhan me kafe

A munden 5 filxhanë kafe të j’u ndihmojnë të jetoni më gjatë?

Pija e gjetur për të reduktuar shancet për sëmundjet e zemrës, të Parkinsonit dhe Tipin 2 të diabetit, duke j’u falenderuar përbërësve që gjenden në kokrrat e saj. […]
19/11/2015
bond connection

Putini, Trumpi apo Mbretëresha? Cili lider botëror do ta luante James Bond më mirë?

Me shumë spekulime përreth nëse Daniel Craig do vazhdojë të luaj James Bond, komuniteti i DesignCrowd ka vendosur të imagjinojë se si disa nga figurat politike do të […]
19/11/2015
kujdesesha 6

U pajtova të kujdesesha për fëmijët e shoqes time për një ditë, me një kusht: Të sillja një fotoaparat.

Nuk kam ide se çfarë po bëj. Kisha një peshk para një kohe. Mendoj që ky është kualifikimi i nevojshëm që të kujdesesha për fëmijë. Shoqja ime më […]
20/11/2015
këshilla të ushqyerit shëndetshëm

10 Këshilla për të ushqyer shëndetshëm fëmijën tuaj

Nuk është gjithmonë lehtë të inkurajoni fëmijët tuaj të hanë një dietë të balancuar. Ne kemi sjellur 10 këshilla që të zhvilloni shprehi të shëndetshme për fëmijët tuaj […]
27/11/2015

30 Ide Zbavitjesh Për Çiftet e Martuara.

Idet për zbavitje ishin më të lehta para se të kishim fëmijë. Fëmijët janë patjetër një bekim nga zoti, por sigurisht e komplikojë nevojën tonë per zbavitje. Gjetja […]
01/12/2015

10 pyetje të shkëlqyeshme për takimin e parë.

Mundësit janë që tashmë të keni mësuar për personin që do të takoni në rrjetet sociale dhe nga bisedat tuaja online kshtuqë sa i perket takimit tuaj të […]
08/12/2015

Dekore të jashtme për festat e fundvitit.

Shfletoni dizajne të ndryshme të dekorimeve për festat e fundvitit dhe merrni ide për zbukurimin e shtëpisë suaj. Jepni një pamje krejtesisht të re duke u bazuar në […]
14/12/2015

Dekorimi i bredhit me lule.

Njerëzit kanë filluar t’i dekorojnë bredhat me lule dhe ato duken me të vërtetë fantastike Keni dëshirë të ndryshoni pak dekorimin e bredhit këtë vit? Dëshironi të jetë […]
15/12/2015

11 Vende të bukura për të festuar Vitit të Ri

Keni dëshirë të festoni Vitin e Ri diku jashtë vendit por nuk keni ide se ku? Ne kemi renditur disa qytete të cilat duken vërtet bukur dhe që do të […]
15/12/2015

Ngjyrosja e flokeve trend për burrat në vitin 2016

Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë të thjeshtë për të marrë një pamje të re, pa shpenzuar shumë para ose pa humbur shumë kohë, atëherë ju mund të ndryshoni ngjyrën e […]
15/12/2015

Trendet e flokëve për femra në vitin 2016

Viti 2016 është gati këtu tani dhe ju sgurisht jeni shume kurioz të dini trendet e reja per prerje flokësh. Personalisht ju sugjerojmë që të mos humbni më kohë për […]
18/12/2015

Dekorime për Krishtlindje dhe Vitin e Ri!

Nëse jeni duke planifikuar festë për Vitin e Ri, ju duhet të konsideroni ide të ndryshme dekorimesh. Ka shumë zbukurime që mund të bëni, por ju duhet të zgjidhni një […]
22/12/2015
dhuratash

Ide dhuratash për Vitin e Ri!

Ide dhuratash për fëmijët: Lodrat – mjetet e të ngrënit Lodrat për tu tërhequr vemendjen Arkë të kursimeve Lodrat e banjos Libër me përralla Liber Alfabeti Libra për […]