Dua.com - Blog

20/02/2020
takimet në Internet

Si të jeni më e sigurt kur të takoni dikë që keni njohur në Internet?

Keni filluar një lidhje me dikë që keni takuar në Internet dhe po mendoni se është koha që ta takoni ballë për ballë? Nëse po, egzistojnë disa masa […]
19/02/2020
Albanian Vintage Photography

Grupi që ruan fotografi të rralla të shqiptarëve

Thonë se një fotografi flet sa 1000 fjalë. E nëse jeni adhurues i fotografive kemi një adresë të veçantë për ju. Një grup që mbledh e ruan fotografi […]
19/02/2020
Takimin e pare

Disa rregulla për takimin e parë për t’mos e humbur toruan

Qasja më e mirë është të thuash çkemi, të bësh një shaka ose një kompliment dhe të caktoni takimin e parë. Kaq është e gjitha. Nëse ajo/ai nuk […]
19/02/2020
Bob Marley

Thëniet më të bukura për dashurinë nga Bob Marley

Robert “Bob” Nesta Marley OM (1945 -1981) ishte një këngëtar, kantautor, kitarist dhe aktivist xhamajkan Ai njihet si interpretuesi më i njohur i muzikës reggae, dhe vlerësohet se […]
19/02/2020
Lovers

Ky është një gabim që s’duhet ta bëni më në lidhjen tuaj! 

Kur jemi në një marrëdhënie që na bën të ndihemi keq, shpesh përpiqemi të justifikojmë partnerin. Sado e çuditshme t’ju duket, ky është një gabim që s’duhet ta […]
19/02/2020
disiplina

Gjashtë arsye pse disiplina është çelësi i suksesit

Disiplina është çelësi i suksesit në jetë. Pa të nuk mund të keni suksesin që dëshironi. Të gjithë njerëzit e suksesshëm do t’ju thonë të jeni të disiplinuar […]
18/02/2020
ish-in

Pesë ndjenja të ndërlikuara që keni për ish-in tuaj

Pavarësisht se kush vendos të përfundojë marrëdhënien të gjithë e dimë se ndarjet ta shpifin. Ndarja është e vështirë dhe vazhdon të jetë e tillë për vite të […]
18/02/2020
Couple

Ja pse ndonjëherë edhe grindjet janë të mira!

Nëse jeni një nga ato çifte që jo rrallë grindeni, atëhere kemi një lajm të mirë për ju! Shpesh herë grindjet janë të shëndetshme për lidhjen tuaj. Besoni […]
18/02/2020
dilema e të rinjve

Të punosh 16 orë apo të zgjedhësh studimet, kjo është dilema e të rinjve shqiptar

Tashmë kthyer në një traditë, ja tek jemi me disa rrëfime të radhës të të rinjve tanë energjikë. Këta të fundit vazhdojnë të jetojnë ditët dhe javët e […]
18/02/2020
Couple smiling

Kuptimet e fjalës ‘shpirt’ që ne e përdorim për të dashurit 

Kushedi sa herë gjatës ditës i drejtoheni me fjalën shpirt  të dashurit apo të dashurës tuaj! Shpirt është një nga nofkat më të shpeshta që përdoret mes të […]
17/02/2020
Flamuri kosovar

12 vjet prej kur kosovarët pyteshin: ‘A jeni të vetëdijshëm për rëndësinë e kësaj dite?’ 

Janë rrumbullaksuar 12 vjet që nga 17 shkurti i 2008-ës. Kosova po feston ditëlindjen e 12-të të shtetësisë. Kjo datë padyshim që është një ndër më të rëndësishmet […]
17/02/2020
Kuriozitete

Kuriozitete interesante për ditën e pavarësisë së Kosovës

17 shkurti i vitit 2008 ka qenë një ndër ditët më të ftohta të vitit, -11 gradë Celsius për të qënë më të saktë. Kjo ishte dita kur […]
15/02/2020
marrëdhënien ne cift

Pesë mënyra si mund ta rifreskoni marrëdhënien tuaj

Nëse ndonjëhere ndiheni të mërzitur nga rutina në marrëdhënien tuaj në çift ju duhet të lexoni këtë artikull! Sidomos nëse ka kaluar goxha kohë prej herës së fundit […]
14/02/2020
dua.com

dua.com vjen si zgjidhje për 112 mijë beqarë në Kosovë

Po sikur t’ju themi se zgjidhja për 112 mijë beqarë në Kosovë do jetë shumë shpejt një realitet i prekshëm? Së shpejti vjen dua.com, aplikacioni i parë shqiptar […]
14/02/2020
shen valentinin

4 ide se si çiftet në distancë mund të festojnë Shën Valentinin

Nëse ju dhe i dashuri juaj nuk jeni në të njëjtin vend për Shën Valentinin, kjo nuk do të thotë se nuk mund të festoni bashkë. Me siguri […]
13/02/2020
Dhuratat e perkryera

Dhuratat e përkryera për partneren tuaj ditën e Shën Valentinit

Thoni çtë doni për Shën Valentinin, por kush nuk dëshiron të trajohet sa më mirë atë ditë. Qofshin dhuratat bizhuteri, bimë shtëpiake oseparfum, këto ide janë më mirë […]
12/02/2020
Argjentina Ramosaj

10 këngë shqipe të dashurisë që s’duhet t’i harroni

Çdo këngë e dashurisë fsheh prapa vetës një histori. E çdo histori dashurie ka këngën e saj që e identifikon. Skena muzikore shqipe numëron qindra këngë që i […]
12/02/2020
couple dancing

5 dhurata Shën Valentini që i dashuri juaj do t’i adhuronte

Shpesh herë mendimi se çfarë do t’i dhurojmë partnerit për raste të veçanta na tundon shumë. Sidomos në lidhjet e gjata kur të gjitha dhuratat tashmë janë ‘shpenzuar’. […]
12/02/2020
vitet e rinisë

8 këshilla për të jetuar ndryshe vitet e rinisë

Jeto vitet e rinisë ndryshe që të mos kesh pendesa në të 40-tat e tua. Sipas përdoruesëve të Quora-s dhe Reddit, mënyra sesi kaloni të 20-tat tuaja ndikon […]
11/02/2020
filmat

‘Cuk, po ti do me vdesësh mua.’ Si kanë shënjuar kulturën tonë filmat shqiptar?

Nëse Anglia ka Shekspirin për të cituar sa herë në bisedat e tyre të përditshme, ne kemi filmat tanë. Ok, e di se filmat tanë nuk janë të […]
14/11/2019
ëndrrat

Ëndrrat dhe misteri i kujtimit të tyre.

Ëndrrat kanë dyjëzuar filozofë, psikologë dhe ekspertë për dekada të tëra. Përse ëndërrojmë? Çfarë kuptimi kanë ëndrrat? A mund ta stërvisim veten për të kujtuar ëndrrat tona?  A […]
09/12/2019
synimet tuaja

Pse nuk duhet të ndani synimet tuaja me të tjerët?

Besoj se ju ka ndodhur me patjetër që të keni ndarë me të tjerët synimet tuaja. Për shëmbull keni dashur të shkruani dikça si një ese, një libër […]