Dua.com - Blog

10/01/2020
gjuha dashurisë

Çfarë është gjuha e dashurisë?

Gjuha e dashurisë është sekreti i një marëdhënieje. Gjuhët e dashurisë janë një koncept që po popullarizohet gjithnjë e më shumë. Preferoni komplimente apo dhurata? Të përqafosh apo […]
09/01/2020
Shqiptarët

Ç’mendojnë Shqiptarët nga Kosova dhe Shqipëria për njëri-tjetrin?

Pjesa më e madhe e të anketuarve shqiptarë në Shqipëri dhe Kosovë kanë deklaruar se nuk do kishin asnjë problem që të kenë marëdhënie shoqërore me dikë nga […]
09/01/2020
aftësi

3 aftësi të domosdoshme që do t’ju duhen për të siguruar punën në të ardhmen.

Kur mbaroni studimet e larta merrni diplomën për një lëndë specifike. Mirëpo, gjithnjë e më shumë kërkohen aftësi praktike kur hyni në tregun e punës. Tashmë nuk shërbejnë […]
08/01/2020
miqësie

Si t’i jepni fund një miqësie?

Pavarësisht nëse largoheni në heshtje prej një miku toksik, kuptoni se nuk keni asgjë të përbashkët, ose përballeni me një konflikt, prishjet e marëdhënieve miqësore janë të vështira.  […]
08/01/2020
verteta

Disa të vërteta në lidhje me njerëzit e suksesshëm

“Për një njeri të varfër, një i pasur ka fat. Për një njeri të pasur, i varfëri është dembel.” Të gjithë kemi një të përbashkët dhe ajo është […]
07/01/2020
parate

Paratë dhe disa kuriozitete për to

Pse arkat e kursimit kanë formën e një derri? Pse monedha quhet monedhë? Preferojmë paratë letër apo kartat e krediteve? Pse monedhat janë të vijëzuara në skaje? Derri […]
07/01/2020
shkrimtarë

Shkrimtarë shqiptarë që duhen lexuar me patjetër.

Hera e fundit që më kujtohet se më kërkohej të lexoja ndonjë shkrimtarë shqiptar ka qënë në shkollë të mesme. Është për të ardhur keq që sa më […]
07/01/2020
gjatësia

Përse gjatësia nuk duhet të jetë kriter në një lidhje?

Pyetja e parë që çiftet i bëjnë njëri-tjetrit online është “Sa i/e gjatë je?” Në shumicën e rasteve gjatësia i përkon rregullave sociale që ne kemi vendosur, pra […]
06/01/2020
jeten e nates

Tre zonat më dinamike për jetën e natës në Tiranë

06Jeta e natës e ka kthyer Tiranën në një magnet të vërtetë për plot turistë që vizitojnë Shqipërinë. Nisur nga kjo ne duam t’ju tregojmë disa zona që […]
06/01/2020
punë

Si të riktheheni të motivuar në punë pas pushimeve?

Kthimi në punë pas disa javëve pushim është shumë e vështirë. Për dy javë rresht keni fikur alarmin e orës 6:30 dhe keni fjetur sa keni dashur. Keni […]
02/01/2020

20 citate motivuese për vitin 2020

Ndonjëherë bini pre e rutinës dhe lejoni që motivimi juaj të shuhet pa kuptuar. Këtu keni disa citate që do t’ju ndihmojnë të qëndroni të motivuar dhe të […]
01/01/2020

Si të përmbushni synimet e vendosura për vitin 2020?

“Do lë duhanin, do bëj më shumë ushtrime, do ha më shëndetshëm etj.” Çdo mbrëmje të Vitit të Ri, planifikoni të bëni gjëra të mëdha për vitin që […]
30/12/2019
Prishtina vendet e saj

5 vendet më unike që duhen vizituar në Prishtinë

Prishtina nuk konsiderohet si një vend fotozhenik, por ka një tërheqje melankolike në llojin e saj. Nëse po mendoni të vizitoni Prishtinën këto ditë festash, ne po jua […]
28/12/2019
dhurata

10 dhurata që çiftet mund t’i bëjnë njëri-tjetrit për festa

Para se t’ju tregojmë disa nga dhuratat, ne urojmë për çiftet që kanë gjetur dashurinë e vërtetë të kalojnë 1 milion festa së bashku. Fillojmë menjëherë me disa […]
24/12/2019
tradita Krishtlindjesh

10 tradita Krishtlindjesh neper bote

Është koha më e mrekullueshme e vitit. Për disa javë çdo vit, bota merr një shkëlqim magjik. Njerëzit duken më të gëzuar. Krishtlindjet janë një festë e përhapur […]
23/12/2019
takim

Pse ai ju shkruan por nuk ju fton në një takim?

Sigurisht që ju ka ndodhur edhe juve të jeni hutuar nga shenjat e ndryshme që ai ju dërgon, sidomos gjatë të shkruarit. Si p.sh., ju takoni një mashkull […]
23/12/2019
Instagram

Shqiptarët preferojnë më shumë Instagram-in apo Facebook-un?

Të gjithë e dimë se dikur Facebook ka qënë rrjeti social më i përdorur. Kohët e fundit përdorimi i facebook-ut ka rënë ndjeshëm, sidomos në Shqipëri, ku Instagram […]
20/12/2019
disiplina

6 arsye pse disiplina është çelësi i suksesit

Disiplina është çelësi i suksesit në jetë. Pa të nuk mund të keni suksesin që dëshironi. Të gjithë njerëzit e suksesshëm do t’ju thonë të jeni të disiplinuar […]
20/12/2019
mik

Nëse keni një mik të tillë mbajeni fort.

Një mik i vërtetë është më e rrallë se një gurë i çmuar. Gjeni dhe mbajeni fortë një mik, i cili gjithmonë bën gjëra të mira për ju […]
20/12/2019
beqare

3 arsye pse jeni ende beqare

Dëgjoni vajza! E dimë se ndonjëherë ju kanë lënduar disa kritika, por ka ardhur koha të hidhni pas krahëbe kujtimet që kanë dëmtuar jetën tuaj sentimentale. Askush nuk […]
16/12/2015
Profesori i dashur i kolegjit kujdesët për fëmijët derisa nëna e tyre mban provimin final

Profesori kujdesët për fëmijët derisa nëna mbanë provimin final.

Nëna Monica Romero ishte gati për të mbajtur provimin e saj final të ushtrisë në lëndën e historisë, që ishte pjesë e suksesit të saj në barchelor, por kujdestarja […]
17/12/2015
Kanali Televiziv “Christmas 24“ bëri një kuti telefonate ku njerëzit munden të ju përgjigjen dhe të marrin dhurata – por ka një kusht.

“Christmas 24” bëri një kuti telefonate ku njerëzit përgjigjen dhe marrin dhurata.

“Christmas 24” ka bërë një eksperiment për t’i ndihmuar njerëzit të kujtojnë domethënien e vërtetë të këtij sezoni festiv. Kanali televiziv ka ndërtuar këtë kuti telefonate në formë të […]
28/12/2015
Çfarë është dashuria e vërtetë?

Çfarë është dashuria e vërtetë?

Dashuria nuk është komplekse, njerëzit janë kompleks, dhe njerëzit dinë t`i komplikojnë edhe gjërat më të thjeshta. Dashuria nuk është koncept i rëndë për t`u kuptuar – të […]
11/01/2016
Këshilla për burra dhe gra të cilët janë në një lidhje online

Këshilla për burra dhe gra të cilët janë në një lidhje online

Jeni duke kërkuar disa këshilla për lidhje online: jeni takuar më dikë online, keni lidhje të gjatë, jeni te dashuruar dhe keni probleme? Nëse po – lexoni disa këshilla […]
12/01/2016
9 Këshilla për të filluar një lidhje të shëndoshë online

9 Këshilla për të filluar një lidhje të shëndoshë online

Ne ju kemi sjellur disa këshilla që të keni një lidhje të shëndoshë online. Shkruani në mënyrë të qartë duke u siguruar që mesazhi juaj të mos keqinterpretohet. […]
13/01/2016
Si të njoftoheni me një vajzë apo djalë nga Diaspora

Njoftimi me djem dhe vajza nga Diaspora

Nëse keni njohur një vajzë apo djalë nga diaspora me të cilin nuk keni mundësi të takoheni sepse gjindet largë jush po keni shumë dëshirë të dini më […]
23/03/2016
Facebook më në fund është duke e bërë një mënyrë të lehtë të mos e shihni ish të dashurinFacebook më në fund është duke e bërë një mënyrë të lehtë të mos e shihni ish të dashurin

Facebook më në fund është duke e bërë një mënyrë të lehtë të mos e shihni ish të dashurin

Pa e larguar nga lista e shoqërisë (që të mund ta ndjekni si të dëshironi) Facebook ka bërë që ndarjet të jenë më të komplikuara sesa që duhet. […]
30/09/2019

Dua.com dhe rritja e saj me ritëm rrufe.

    Dua është duke u rritur tmerrësisht shpejtë, madje me një ritëm të tillë që ne duhet të vrapojmë për ta kapur . Ja se si shprehet […]
05/10/2019
sad-fishing

Rreziku i ‘sad-fishing’ dhe ‘bullizmit’ në rrjetet sociale.

“Sad-fishing” është një “trend” në rritje, ku të rinjtë “ekzagjerojnë problemet e tyre emocionale dhe mendore për të gjeneruar simpati” – thonë drejtuesit e shkollave. Kjo do të […]
09/10/2019

Kodi i veshjes, disa rregulla bazë për meshkuj e femra

Veshja luan një rol kyç për sa i përket paraqitjes tuaj. Duke u bazuar në veshjen tuaj shumë njerëz krijojnë një përshtypje të parë, e cila mund të […]
11/10/2019

Problemet e çifteve të martuara dhe si t’i zgjidhni ato.

Krizat ndodhin në jetën e të gjitha çifteve. Ato mund të jenë të mëdha ose të vogla. Disa çifte divorcohen pas 2-3 vitesh martesë, ndërsa të tjerë jetojnë […]
24/10/2019
facebook and coins

Facebook hedh në treg monedhën e vet dixhitale: quhet Libra

Facebook është gati të hedh në treg monedhën e vet dixhitale në fund të vitit të ardhshëm. Por, cilat do të jenë avantazhet dhe rreziqet për mbi 2 […]