Shëndeti

Disa studiues kanë sugjeruar që të keni një partner të kujdesshëm do jetë mirë për shëndetin tuaj psiqik gjithashtu edhe për lumturin tuaj, dhe po ashtu mund të ju ndihmoj të jetoni më gjatë.

Është e ditur se nga vitet e fundit të 80-ta, izolimi social do të ndikoj keq në shëndetin tuaj. Njerëzit me një lidhje të fuqishme dhe personale kanë treguar se jetojnë më gjatë sesa ata të cilët janë të izoluar gjatë gjithë kohës.

Kjo teori ka qenë e testuar disa herë gjatë viteve, afër 150 studime dhe afër 300,000 pjesëmarrës kanë ndihmuar të tregojnë se lidhjet positive mund të jenë më shumë të rëndësishëm për shëndetin psiqik sikur ushtrimi dhe koncentrimi të një peshe të shëndetshëm.

Por ka shumë gjëra të cilat ne nuk i dimë për këto, duke përfshirë edhe cilat aspekte janë të mira për një lidhje të mirë për ju. Një studim që është bërë tani ka shikuar në disa ideja në “përgjegjësitë e partnerit” një çelës për të ndikuar në një lidhje romantike në shëndetin tuaj psiqike.

Përgjegjësitë e partnerit referohen se sa mirë partnerët tuaj mund të ju kuptojnë, sa mirë i repektojnë vendimet dhe ndjenjat tuaja, dhe sa shumë kujdesen ata për ju.

Studiuesit kanë shikuar nivelet e koristolit të pjesëmarrësve. Duke përfshirë edhe funksione të tjera, koristolit është një hormon e cila rregullon sistemin tonë imun.

Njerëzit të cilët kanë vlerësuar partnerët e tyre duke qenë më të kujdesshëm dhe përgjegjës kanë mundësi të kenë nivelin e koristolit të cilat do të kenë një shëndet më tejkalues, dhe kjo do të mbetet në përputhje dhe të testuar prapë dhjetë vjetë më vonë. Njerëzit e njejtë kanë qenë edhe më mirë të pajisur të përballojnë emocionet negative. Pra është e mundshme se të keni një partner të kujdesshëm të cilët sigurishtë që do të ju ndihmojnë të ndjeheni më mirë dhe të qëndroni të shëndetshëm.

07/03/2016
Një lidhje e shëndoshë për trup të shëndoshë

Një lidhje e shëndoshë për trup të shëndoshë

Disa studiues kanë sugjeruar që të keni një partner të kujdesshëm do jetë mirë për shëndetin tuaj psiqik gjithashtu edhe për lumturin tuaj, dhe po ashtu […]
27/11/2015

Si t’i shërojmë buzët e plasitura në kushte shtëpie?

Buzët e thara nuk duken vetem keq po gjithashtu shkaktojë efekte të pakëndshme, të tilla si shtrëngim dhe ndjesi gjilpërash përreth buzëve që nuk durohen dot. […]
20/11/2015
këshilla të ushqyerit shëndetshëm

10 Këshilla për të ushqyer shëndetshëm fëmijën tuaj

Nuk është gjithmonë lehtë të inkurajoni fëmijët tuaj të hanë një dietë të balancuar. Ne kemi sjellur 10 këshilla që të zhvilloni shprehi të shëndetshme për […]
17/11/2015
molla

11 Arsyet që duhet të hani çdo ditë nga një mollë

Molla është një nga frutet më të shëndetshme dhe të përballueshme. Jashtëzakonisht e pasur me anti-oksidantë, Vitamin C dhe fibra, e bënë atë një ushqim shumë […]
17/11/2015
filxhan me kafe

A munden 5 filxhanë kafe të j’u ndihmojnë të jetoni më gjatë?

Pija e gjetur për të reduktuar shancet për sëmundjet e zemrës, të Parkinsonit dhe Tipin 2 të diabetit, duke j’u falenderuar përbërësve që gjenden në kokrrat […]
13/11/2015
Djaloshi ka prerë flokët që ti bëj surprizë shoqes së tij e cila po e lufton kancerin

Djaloshi ka prerë flokët që ti bëj surprizë shoqes së tij e cila po e lufton kancerin

Allie Allen ka qenë e diagnostifikuar me kancer në tru që kur ka qenë 14 vjeçare dhe së fundi pësoi një përsëritje, pra ajo ka qenë […]
10/11/2015

10 Ushtrimet që mund të sjellin trupin tuaj në formën perfekte.

Nuk keni nevojë të paguani abonim mujorë për palestër. Është më mirë të mesoni këto 10 ushtrime që mund të bëni kudo, pa ndonjë pajisje shtesë. […]
10/11/2015
Çaji

10 Çajrat e Mrekullueshëm Detoksikë

Kur është fjala për detoksim, është shumë e rëndësishme të detoksoni edhe mendjen edhe trupin tuaj. Detoksimi i mendjes mund të arrihet nëpërmjet meditimit, jogas apo […]
09/11/2015

Largoni kokëdhimbjen për pak minuta duke masazhuar këto pjesë të kokës.

Tensionimi i muskujve, stresi dhe kushtet e motit janë disa prej shkaqëve që mund të shkaktojnë dhimbje koke. Qetësojeni kokëdhimbjen duke bërë masazh me teknikat e […]
06/11/2015

Në qoftë se dëshironi të humbni barkun: Ky është mëngjesi ideal për ju.

Të gjithë duhet të dimë që mëngjesi është ushqimi më i rëndësishëm i ditës. Prandaj edhe nëse jeni në diet, mos e leni pa ngrënë mëngjesin. Sepse edhe […]
06/11/2015

Çfarë ndodh nëse ju hani dy banane në ditë – Mundohuni ta bëni për një muaj rresht.

Ndoshta tashmë keni dëgjuar disa herë që bananet përfaqësojnë produktin numër një që duhet të përfshihet në dietën tuaj të përditshme. Bananet janë të mira për […]