Dua.com - Blog

22/11/2019
lidhje serioze

Çfarë duhet të bëni për të patur një lidhje serioze

Jeni mërzitur nga fakti që flirtimet e zakonshme zhduken brenda disa javësh dhe nuk kthehen në një lidhje serioze? Nëse mendoni se problemi vjen nga jashtë […]
21/11/2019
ditar

Përse duhet të mbani një ditar personal?

Nëse do të përmendja disa nga zakonet e mia të preferuara, mbajtja e një ditari personal është një prej tyre.  Krijimi i zakonit për të shkruar […]
21/11/2019
mbledhje per sukses

Pse nuk ke nevojë të jesh inteligjent për të qënë i suksesshëm?

Nuk duhet të jeni (veçanërisht) inteligjent ose i aftë për të krijuar një karrierë të suksesshme. Po, është e vërtetë dhe jo, nuk keni as nevojë […]
20/11/2019
martohen me pak

Përse çiftet po martohen më pak?

Kohë më parë martesa ishte e pashmangshme pasi çiftet binin në dashuri. Po tani? Përse çiftet po martohen më pak? Tani, pas gjysmë shekulli, termi martesë […]
20/11/2019
dashuroni ate qe beni

Përse duhet ta dashuroni atë që bëni?

Përse duhet ta dashuroni atë që bëni? Shumë njerëz do t’ju thonë: “Ndiqni ëndrrat dhe pasionet tuaja.” Unë mendoj se njerëzit e suksesshëm nuk e bëjnë […]
19/11/2019
qeni apo macja

Qeni apo macja? Kush fiton sipas shkencës?

Bota ka qenë gjithmonë e ndarë se cili është më i miri qeni apo macja? Disa thonë … “qeni është më i zgjuar” dhe të tjerë […]
19/11/2019
gjeni dashurine

Si ta gjeni dashurinë që kërkoni?

A po ëndërroni vallë të gjeni dashurinë e vërtetë?Jeni argëtuar me shoqet tuaja, keni shijuar lirinë tuaj, por keni filluar të mendoni se jeta si beqare, […]
18/11/2019
Kafeja

Si pihet kafeja nëpër botë?

Shumë vite më parë, pata fatin të punoja si ndihmëse banakiere dhe mësova shumë nga ajo eksperiencë. Kolegu im i punës, i cili ishte banakier që […]
15/11/2019
këshilla nga Bill Gates

4 këshilla nga Bill Gates për të qënë më të lumtur

Bill Gates është intervistuar shpesh herë, ku ndryshe nga ajo që besojmë, ka theksuar se nuk janë paratë ato që e bëjnë të lumtur. Na e […]
15/11/2019
jealousy

Xhelozia: ndjenjë natyrale apo sëmundje

Xhelozia ka qenë gjithmonë subjekt i këngëve, librave, filmave dhe artit në përgjithësi. Kemi provuar t’i japim një shpjegim kësaj ndjenje, duke u përpjekur mbi të […]
01/10/2019

Ç’vende duhet të vizitosh kur vjen në Prishtinë?

Prishtina nuk konsiderohet si një vend fotozhenik, por ama ka një tërheqje melankolike në llojin e saj. Duke qënë se këtë radhë do jem unë vizitore […]
06/10/2019

Forca e së zakonshmes!

Gjithçka nisi kur isha në Universitet, ku pavarësisht synimit për të marrë diplomën, gjërat e tjera më dukeshin të kota. Nisa të lexoj shumë e po […]
09/10/2019

Kodi i veshjes, disa rregulla bazë për meshkuj e femra

Veshja luan një rol kyç për sa i përket paraqitjes tuaj. Duke u bazuar në veshjen tuaj shumë njerëz krijojnë një përshtypje të parë, e cila […]
10/10/2019

dua.com – aplikacioni që synon të bashkojë shqiptarët në të gjithë botën nëpërmjet dashurisë, biznesit dhe ndihmës

Çfarë ndodh kur keni një vizion për të bashkuar miliona njerëz në të gjithë botën? Synoni ta bëni  realitet këtë vizion apo thjesht hiqni dorë?  Historia […]
15/10/2019

Jeta e natës në Tirane

Jeta e natës e ka kthyer Tiranën në një magnet të vërtetë për plot turistë që vizitojnë Shqipërinë. Tre zona njihen me përqëndrimin më të madh […]
16/10/2019

Si të shkëlqeni në një intervistë pune?

Vij nga një eksperiencë e gjatë në tregun e punës, gati 10 vjet për të qënë e saktë. Më kujtohet se intervista ime e parë ishte […]
17/10/2019

Ja cila gjeneratë jeni bazuar në vitin e lindjes tuaj.

Brezi i vetëm i caktuar zyrtarisht nga Censusi në ShBA por edhe në vendet e tjera të botës është gjenerata Baby-Boomers, ose shqip, gjenerata që ka […]
20/10/2019
kosovo-prizren-kalaja

Kosova: 5 Arsye për të vizituar Prizrenin

Njoh shumë pak njerëz që mendojnë për Kosovën si destinacion udhëtimi. Megjithatë, ky shtet i vogël në zemër të Ballkanit, larg nga rrugët klasike turistike, ka […]
21/10/2019
Ulqinj-Xhamia e Peshkatarëve

Udhëtimi tre ditor në Mal të Zi

Deti me një mijë hije blu, vendi i qyteteve të lashta të stilit venecian, atmosferë elegante, male me sharm alpin dhe një fjord që të kujton […]
02/11/2019
Një fundjavë në Ohër

MAQEDONI: Një fundjavë në Ohër

Nëse doni një fundjavë ndryshe atëhere Maqedonia mund të jetë zgjedhja juaj e radhës. Më saktë ju ftojmë të kaloni një fundjavë në Ohër. Ka shumë […]