Çfarë ndodh nëse ju hani dy banane në ditë – Mundohuni ta bëni për një muaj rresht.

Ndoshta tashmë keni dëgjuar disa herë që bananet përfaqësojnë produktin numër një që duhet të përfshihet në dietën tuaj të përditshme.

Bananet janë të mira për peshë trupin tuaj duke u dhene energji, rregulluar nivelin e sheqerit në gjak, dhe duke përmirësuar disponimin tuaj …

Arsyet pse ju duhet të hani banane cdo ditë janë të shumta.

Nëse ju nuk i konsumoni bananet shpesh, ju mund të bëni një eksperiment të vogël – duke u përpiqur  të hani dy banane në ditë gjatë një muaj.

Sipas hulumtimeve të fundit shkencore, ju do të vini re përfitime të shumta.

Rrënjet e flokëve do të forcohen, lëkura do të bëhet në mënyrë të konsiderueshme më e butë dhe me e shkëlqyer, do të zvogëlohen puçrrat ne fytyre për shkak të sasive të mëdha të magnezit që ajo përmbanë…

Nëse keni probleme me kapsllëk, pini një gotë ujë me limon dhe pastaj hani një banane në stomak bosh. Pas një kohë, do të vini re përmirësime të konsiderueshme.

Në qoftë se vuani nga ndonjë virus në stomak, rekomandohet të hani bananet gjysmë-pjekura.

shendeti bananja

Comments are closed.