Pemët më mahnitëse të vjeshtës

Pemët më mahnitëse të vjeshtës

Nuk mund ta kujtoj një vit tjetër më të mirë për ngjyra të vjeshtës. Çdo mëngjes nga dritarja ime shoh një kombinim fantastik të Cogygrias së kuqe ulur në sfondin e pastër të verdhë të një shkoze. Ka qenë kaq cicëritës për tre javë të mira dhe nuk shfaqë shenja zvogëlimi. Nëse po planifikoni për ngjyra vjeshtore, poashtu për të pasur një paletë të duhur pemësh, është mirë të provoni ti mbani në një vend të strehuar. Lagështia e vonë e vjeshtës ndihmon nivelet e ngjyrës.

Pemët mahnitëse

Prunus Sargenti

Kjo është një pemë mahnitëse për këtë vit. Për shkak të kombinimit të ngjyrave të kuqe, bronze dhe rozë ato duken sikur zjarr.

Acer Campestre

Nëse dëshironi një pemë native për ngjyrë të mirë vjeshte, Acer Campestre mbase është një nga më të mirat, me një ngjyrë të verdhë gjalpi. Kjo mund të jetë shumë e bukur për dekorim. Shumë prej tyre u përdorën në dekorimet e dasmës së Princit William me Kate-n.

Sorbus Torminalis

Disa nga Sorbus Torminalis kthehen në një kuti postare të mahnitshme të kuqe. Gjethet e thella e bëjnë të duket si një panja; manaferrat portokalli në të kaftë që përmbanë, janë të ngrënshme. Prandaj përdoren emra të ngjajshëm në emrat e lokaleve.

Acerët

Acerët janë një zgjidhje e dukshme për ngjyrë të mrekullueshme. Ekspertët sygjerojnë Acer griseum. Kjo pemë është një yll me heqjen e lëvorës së kanellës dhe me një uniformë fishekzjarre të vjeshtës, të ngjyrës rozë dhe të kuqe. Strehojeni dhe mbrojeni nga acari në vitet e para të jetës. Acer davidii (panja me lëvore të gjarprit) është e rëndë dhe perfekte për një rritje standarde deri në 33ft (10m), apo si mostër multi-rrjedhëse. Në vjeshtë, bëhet rozë, portokalli dhe e verdhë.

Qershia Japoneze

Përfundimisht, shumica e qershive japoneze janë briliante. Nëse e do një gjithë-përfshirës të mrekullueshëm, Prunus “Kojo-no-mai”, është I shkëlqyeshëm. Për një pemë më të madhe, provojeni Prunus incisa “Nusja”, me një lulëzim të bardhë spektakolar dhe ngjyrë vjeshte fine.

Zgjedhni me kujdes ngjyrat e vjeshtës dhe, gishtërinjët e kryqëzuar, në disa vite, kushtet e ngjajshme perfekte të motit do të krijojnë përsëri rezultate mahnitëse.

dua
dua
Dua - Help.Biz.Love. Connecting Albanians worldwide. Our mission is to connect Albanian people worldwide. Our suite of powerful communication tools helps members meet, build a stronger Network & create a better Dating experience.

Comments are closed.