Dua.com - Blog

22/11/2019
lidhje serioze

Çfarë duhet të bëni për të patur një lidhje serioze

Jeni mërzitur nga fakti që flirtimet e zakonshme zhduken brenda disa javësh dhe nuk kthehen në një lidhje serioze? Nëse mendoni se problemi vjen nga jashtë […]
21/11/2019
ditar

Përse duhet të mbani një ditar personal?

Nëse do të përmendja disa nga zakonet e mia të preferuara, mbajtja e një ditari personal është një prej tyre.  Krijimi i zakonit për të shkruar […]
21/11/2019
mbledhje per sukses

Pse nuk ke nevojë të jesh inteligjent për të qënë i suksesshëm?

Nuk duhet të jeni (veçanërisht) inteligjent ose i aftë për të krijuar një karrierë të suksesshme. Po, është e vërtetë dhe jo, nuk keni as nevojë […]
20/11/2019
martohen me pak

Përse çiftet po martohen më pak?

Kohë më parë martesa ishte e pashmangshme pasi çiftet binin në dashuri. Po tani? Përse çiftet po martohen më pak? Tani, pas gjysmë shekulli, termi martesë […]
20/11/2019
dashuroni ate qe beni

Përse duhet ta dashuroni atë që bëni?

Përse duhet ta dashuroni atë që bëni? Shumë njerëz do t’ju thonë: “Ndiqni ëndrrat dhe pasionet tuaja.” Unë mendoj se njerëzit e suksesshëm nuk e bëjnë […]
19/11/2019
qeni apo macja

Qeni apo macja? Kush fiton sipas shkencës?

Bota ka qenë gjithmonë e ndarë se cili është më i miri qeni apo macja? Disa thonë … “qeni është më i zgjuar” dhe të tjerë […]
19/11/2019
gjeni dashurine

Si ta gjeni dashurinë që kërkoni?

A po ëndërroni vallë të gjeni dashurinë e vërtetë?Jeni argëtuar me shoqet tuaja, keni shijuar lirinë tuaj, por keni filluar të mendoni se jeta si beqare, […]
18/11/2019
Kafeja

Si pihet kafeja nëpër botë?

Shumë vite më parë, pata fatin të punoja si ndihmëse banakiere dhe mësova shumë nga ajo eksperiencë. Kolegu im i punës, i cili ishte banakier që […]
15/11/2019
këshilla nga Bill Gates

4 këshilla nga Bill Gates për të qënë më të lumtur

Bill Gates është intervistuar shpesh herë, ku ndryshe nga ajo që besojmë, ka theksuar se nuk janë paratë ato që e bëjnë të lumtur. Na e […]
15/11/2019
jealousy

Xhelozia: ndjenjë natyrale apo sëmundje

Xhelozia ka qenë gjithmonë subjekt i këngëve, librave, filmave dhe artit në përgjithësi. Kemi provuar t’i japim një shpjegim kësaj ndjenje, duke u përpjekur mbi të […]
27/09/2019

Dashuria në kohën e Aplikacioneve.

Në ditët e sotme shumë gjëra kanë ndryshuar. Një prej këtyre gjëravë është edhe sesi krijojmë lidhje të reja. Tashmë gjithçka është dixhitalizuar, madje as dashuria […]