Dua.com - Blog

17/02/2020
Flamuri kosovar

12 vjet prej kur kosovarët pyteshin: ‘A jeni të vetëdijshëm për rëndësinë e kësaj dite?’ 

Janë rrumbullaksuar 12 vjet që nga 17 shkurti i 2008-ës. Kosova po feston ditëlindjen e 12-të të shtetësisë. Kjo datë padyshim që është një ndër më të rëndësishmet […]
17/02/2020
Kuriozitete

Kuriozitete interesante për ditën e pavarësisë së Kosovës

17 shkurti i vitit 2008 ka qenë një ndër ditët më të ftohta të vitit, -11 gradë Celsius për të qënë më të saktë. Kjo ishte dita kur […]
14/02/2020
marrëdhënien ne cift

Pesë mënyra si mund ta rifreskoni marrëdhënien tuaj  

14/02/2020
dua.com

dua.com vjen si zgjidhje për 112 mijë beqarë në Kosovë

Po sikur t’ju themi se zgjidhja për 112 mijë beqarë në Kosovë do jetë shumë shpejt një realitet i prekshëm? Së shpejti vjen dua.com, aplikacioni i parë shqiptar […]
14/02/2020
shen valentinin

4 ide se si çiftet në distancë mund të festojnë Shën Valentinin

Nëse ju dhe i dashuri juaj nuk jeni në të njëjtin vend për Shën Valentinin, kjo nuk do të thotë se nuk mund të festoni bashkë. Me siguri […]
13/02/2020
Dhuratat e perkryera

Dhuratat e përkryera për partneren tuaj ditën e Shën Valentinit

Thoni çtë doni për Shën Valentinin, por kush nuk dëshiron të trajohet sa më mirë atë ditë. Qofshin dhuratat bizhuteri, bimë shtëpiake oseparfum, këto ide janë më mirë […]
12/02/2020
Argjentina Ramosaj

10 këngë shqipe të dashurisë që s’duhet t’i harroni

Çdo këngë e dashurisë fsheh prapa vetës një histori. E çdo histori dashurie ka këngën e saj që e identifikon. Skena muzikore shqipe numëron qindra këngë që i […]
12/02/2020
couple dancing

5 dhurata Shën Valentini që i dashuri juaj do t’i adhuronte

Shpesh herë mendimi se çfarë do t’i dhurojmë partnerit për raste të veçanta na tundon shumë. Sidomos në lidhjet e gjata kur të gjitha dhuratat tashmë janë ‘shpenzuar’. […]
12/02/2020
vitet e rinisë

8 këshilla për të jetuar ndryshe vitet e rinisë

Jeto vitet e rinisë ndryshe që të mos kesh pendesa në të 40-tat e tua. Sipas përdoruesëve të Quora-s dhe Reddit, mënyra sesi kaloni të 20-tat tuaja ndikon […]
11/02/2020
filmat

‘Cuk, po ti do me vdesësh mua.’ Si kanë shënjuar kulturën tonë filmat shqiptar?

Nëse Anglia ka Shekspirin për të cituar sa herë në bisedat e tyre të përditshme, ne kemi filmat tanë. Ok, e di se filmat tanë nuk janë të […]
11/02/2020

Pesë këngë që ishin hite në kohën kur Kosova shpalli Pavarësinë

Teksa i afrohemi përvjetorit të 12-të të Pavarësisë së Kosovës shumica prej nesh reflekton se si ishim apo çfarë bënim në atë periudhë. E çfarë mund të na […]
11/02/2020

Tre shkrimtarë të rinjë që premtojnë shumë

Për adhuruesit e fjalës së shkruar shqipe kemi një lajm të mirë. Ka ende shkrimtarë të rinj që punojnë pa ndal që letërsia shqipe, por jo vetëm, të […]
10/02/2020
rutina e të rinjve

Rutina e të rinjve shqiptarë

Nëse mendoni se rutina e të rinjve shqiptarë fillon kafeneve, e keni shumë gabim. Ndryshe nga ç’pasqyrohet në media të rinjtë shqiptar punojnë shumë. Për të mbledhur të […]
10/02/2020
Nexhmije Pagarusha

Tri gjëra që nuk i keni ditur për Nexhmije Pagarushën 

Kosova e përcolli me nderimet më të mëdha të dielën Nexhmije Pagarushën, artistën që vdiq më 7 shkurt 2020. Personaliteti i saj ishte shumë i veçantë.  Kontributi i […]
10/02/2020

Pesë filma frymëzues për jetën

Disa filma janë të destinuar t’ju bëjnë të mendoni “jashtë kufijve”. Këta filma do t’ju frymëzojnë të bëni më tepër edhe kur ngjarjet nuk janë në favorin tuaj, […]
10/02/2020
ushqime tradicionale

Tri ushqime tradicionale që do t’ju bëjnë t’i lëpini gishtat

“Çka ka qëllu” apo “Bukë e kripë e zemër”. Me këto fjalë zakonisht shqiptarët ftojnë mysafirët në sofër. Aty ku shërbehen mishi, pitja e flija. Tradita jonë na […]
08/02/2020
cift ne diten e Shen Valentinit

Si të festoni ditën e Shën Valentinit?

Mos u mendoni gjatë! Në vijim gjeni të shtjelluar disa ide të mrekullueshme se si ta festoni dhe çfarë t’i dhuroni partnerit për ditën e Shën Valentinit. Disa […]
07/02/2020
Kruja pamje nga qyteti

Kruja: Një udhëtim në të shkuarën

Kruja është një qytet i lidhur fort me legjendën e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skanderbeu. Një nga qytetet më të vjetra në Shqipëri dhe Gadishullin Ballkanik, megjithatë […]
07/02/2020
Janjeva

Janjeva, qyteza qe nuk ka dalje dhe ka vetëm një hyrje

Në lindje të Komunës së Lipjanit ndodhet Janjeva. Karakteristika kryesore e kësaj qytetze është se ka vetëm një hyrje dhe nuk ka asnjë dalje. Përveç kësaj karakteristike infrastrukturore, […]
06/02/2020

I themi molto apo 7days? Si ka ndikuar marketingu në gjuhën shqipe?

A mendoni se marketingu mund të thellojë dallimet brenda një gjuhe? Ne themi se po. Kur mendojmë për dallimet gjuhësore mes krahinave, për shembull midis Kosovës dhe Shqipërisë, […]
04/05/2014
Takimet ne internet: Si ta perdorim kompjuterin per dashurine

Takimet online: Si të përdorim kompjuterin për dashurinë?

Duis porttitor vel, eros. Mauris nec adipiscing elit. Nam sed porta eget, neque. Pellentesque fringilla neque quis blandit venenatis.
05/11/2015

A mund të funksionojë një lidhje me dikë më të moshuar se ju?

Ndoshta tani është kënaqësi, por a do të zgjasë një lidhje si kjo? Të gjithë kemi dëgjuar për Sindromin e Hugh Henfer (një burrë në lidhje me një […]
11/11/2015

Fotografia Më Ndihmojë t’a Mundja Depresionin Dhe t’a Shohë Botën Në Një Dritë Të Re

Në vitin 2012 isha 25 vjeçar, i martuar me gruan e ëndrrave të mia, kisha një punë të mirë, shtëpi të mirë dhe dukshëm i kisha të gjitha. […]
13/11/2015
Statujat lëvizëse të një burri dhe gruaje që kalojnë njëri-tjetrin çdo ditë, të cilat simbolizojnë një histori tragjike dashurie

Statujat lëvizëse të një burri dhe gruaje që kalojnë njëri-tjetrin çdo ditë, të cilat simbolizojnë një histori tragjike dashurie

“Burri dhe Gruaja” është një skulpturë lëvizëse e hekurt e cila është e gjatë 8 metra e ndërtuar nga një skulptore Gjeorgjiane, Tamara Kvesitadze. Të lokalizuara në një […]
19/11/2015

Shoku im thotë që është në dashuri me mua. A duhet t’ia japë një shancë?

Dilema: Unë jam një grua në të 30tat që po shpresoj se në një pikë në një të ardhme jo fortë të largët, të martohem dhe të rris […]
20/11/2015
monopol

Një djalë i propozon të dashurës për martesë duke përdorur një tabelë të zakonshme të lojës Monopol me ndarje sekrete

Justin Lebon i propozoj të dashurës së tij Mikal Ott në mëngjesin e krishtlindjeve 2014 në një mënyrë të pazakonshme. Çifti ishte rritur në të njejtën rrugë në […]
01/12/2015

3 mënyra që bëjnë lidhjen tuaj në distancë të funksionojë.

Bota po bëhet çdo ditë e më vogël. Sigurisht jo në aspektin e madhësisë aktuale, nuk kemi nevojë për panik, por në drejtim të lidhjes;  teknologjitë e reja dhe […]
07/12/2015

Tradhëtia- A do të mund të besoni përseri?

Bota juaj përmbyset. Ju ndiheni sikur po ju del zemra nga gjoksi. Dhe jeni të sigurt se nuk do t‘i besoni më askujt në jetë. Megjithatë tradhëtia është […]
22/12/2015
festave . dashuria

Si të filloni një lidhje në kohën e festave?!

Kur jashtë është ftohtë dhe ju qëndroni në shtëpi të shikoni ndonjë film me siguri nuk do ju pëlqente të jeni vetëm?! Moti po bëhet i ftohtë, gjethet po bien, vjen […]
28/12/2015
Çfarë është dashuria e vërtetë?

Çfarë është dashuria e vërtetë?

Dashuria nuk është komplekse, njerëzit janë kompleks, dhe njerëzit dinë t`i komplikojnë edhe gjërat më të thjeshta. Dashuria nuk është koncept i rëndë për t`u kuptuar – të […]
30/12/2015
njoftime online

Pse duhet t’i shfrytëzoni faqet për Takimet Online?

Pse takimet online janë një ide e mirë? Uluni përpara kompjuterit, futuni në faqen e Takimet Online dhe fillon duke iu dërguar e-mail disa vajzave …..pa ndonjë frikë të “refuzimit”. […]
14/01/2016
5 Përfitime nga të pasurit një të dashur

5 Përfitime nga të pasurit një të dashur

Secili kan zgjidhjen e vet. Kur dikush bie në dashuri kjo nuk është një zgjidhje por një vendim i marrë nga ata për të dashur njëri – tjetrin. […]
21/01/2016
9 Fjalë që çdo vajzë ka dëshirë t’i dëgjojë

9 Fjalë që çdo vajzë ka dëshirë t’i dëgjojë

Ka shumë fjalë që vajzë kanë dëshirë të i dëgjojnë. Si duket shumicës së djemve dhe burrave të ri ju intereson se çfarë do ju pëlqejnë vajzave të […]
27/01/2016
Si të kuptoni se po ju gënjen

Si të kuptoni se po ju gënjen

Njerëzit fillojnë të gënjejnë që nga mosha 4 vjeçare. Ne shumë shpejtë mësojmë se mund të shfrytëzojmë këto gënjeshtra për të qëndruar largë nga ndonjë situatë e keqe […]
29/01/2016
Si të bëni që ish-dashuri të ju kërkojë prapë

Çfarë të bëni që ish i dashuri të ju kërkojë prapë

Pyetja e parë që duhet të ia bëni vetës është, “Pse dua të kthehem tek ai?” Në përgjithësi ne nuk mendojmë se është një ide e bukur të […]