Dua.com - Blog

06/01/2020
punë

Si të riktheheni të motivuar në punë pas pushimeve?

Kthimi në punë pas disa javëve pushim është shumë e vështirë. Për dy javë rresht keni fikur alarmin e orës 6:30 dhe keni fjetur sa keni dashur. Keni […]
02/01/2020

20 citate motivuese për vitin 2020

Ndonjëherë bini pre e rutinës dhe lejoni që motivimi juaj të shuhet pa kuptuar. Këtu keni disa citate që do t’ju ndihmojnë të qëndroni të motivuar dhe të […]
01/01/2020

Si të përmbushni synimet e vendosura për vitin 2020?

“Do lë duhanin, do bëj më shumë ushtrime, do ha më shëndetshëm etj.” Çdo mbrëmje të Vitit të Ri, planifikoni të bëni gjëra të mëdha për vitin që […]
30/12/2019
Prishtina vendet e saj

5 vendet më unike që duhen vizituar në Prishtinë

Prishtina nuk konsiderohet si një vend fotozhenik, por ka një tërheqje melankolike në llojin e saj. Nëse po mendoni të vizitoni Prishtinën këto ditë festash, ne po jua […]
28/12/2019
dhurata

10 dhurata që çiftet mund t’i bëjnë njëri-tjetrit për festa

Para se t’ju tregojmë disa nga dhuratat, ne urojmë për çiftet që kanë gjetur dashurinë e vërtetë të kalojnë 1 milion festa së bashku. Fillojmë menjëherë me disa […]
24/12/2019
tradita Krishtlindjesh

10 tradita Krishtlindjesh neper bote

Është koha më e mrekullueshme e vitit. Për disa javë çdo vit, bota merr një shkëlqim magjik. Njerëzit duken më të gëzuar. Krishtlindjet janë një festë e përhapur […]
23/12/2019
takim

Pse ai ju shkruan por nuk ju fton në një takim?

Sigurisht që ju ka ndodhur edhe juve të jeni hutuar nga shenjat e ndryshme që ai ju dërgon, sidomos gjatë të shkruarit. Si p.sh., ju takoni një mashkull […]
23/12/2019
dashuria

Dashuria në kohën e Aplikacioneve.

Në ditët e sotme, gjithçka është dixhitalizuar, madje as dashuria nuk i ka shpëtuar këtij vrulli të pandalshëm modern. Nuk ka rëndësi nëse je i dëshpëruar për të […]
23/12/2019
Instagram

Shqiptarët preferojnë më shumë Instagram-in apo Facebook-un?

Të gjithë e dimë se dikur Facebook ka qënë rrjeti social më i përdorur. Kohët e fundit përdorimi i facebook-ut ka rënë ndjeshëm, sidomos në Shqipëri, ku Instagram […]
20/12/2019
disiplina

6 arsye pse disiplina është çelësi i suksesit

Disiplina është çelësi i suksesit në jetë. Pa të nuk mund të keni suksesin që dëshironi. Të gjithë njerëzit e suksesshëm do t’ju thonë të jeni të disiplinuar […]
20/12/2019
mik

Nëse keni një mik të tillë mbajeni fort.

Një mik i vërtetë është më e rrallë se një gurë i çmuar. Gjeni dhe mbajeni fortë një mik, i cili gjithmonë bën gjëra të mira për ju […]
20/12/2019
beqare

3 arsye pse jeni ende beqare

Dëgjoni vajza! E dimë se ndonjëherë ju kanë lënduar disa kritika, por ka ardhur koha të hidhni pas krahëbe kujtimet që kanë dëmtuar jetën tuaj sentimentale. Askush nuk […]
19/12/2019
lidhja ne distance

Shenjat që tregojne se lidhja në distancë është dashuri e vërtetë

Lidhja në distancë mund të jetë një nga vështirësitë më të mëdha që një çift mund të kaloj. Përveç të qenit një provë nëse keni mbajtur premtimet tuaja […]
19/12/2019
lini përshtypje

Si t’i bëni përshtypje prindërve të të dashurës suaj?

Takimi me një vajzë të mirë është një gjë e mrekullueshme, dhe ndërsa marrëdhënia përparon, do të arrish kulme të reja emocionuese. Për shembull, e dini se një […]
18/12/2019
5 mite per dashurine

5 mite për dashurinë që nuk janë të vërteta.

Meqë po eksplorojmë mitet popullore në lidhje me dashurinë dhe efektet e Ligjit të tërheqjes, është koha që të flasim për mitet më të keqkuptuara të dashurisë. Këto […]
18/12/2019
gjuhët e studiuara

7 nga gjuhët më të studiuara në botë

Nëse ju intereson njëra prej këtyre gjuhëve, vetëm duke e rrethuar veten me gjuhën e shkruar dhe të folur mund ta mësoni, duke iu bashkuar komunitetit të saj […]
18/12/2019
kenget romatike

15 këngët më romantike të të gjitha kohërave

Romanca vjen në shumë forma. Ndonjëherë, ajo merr formë si një darkë romantike për dy veta; herë të tjera është një rom-com ose na vjen në formën e […]
17/12/2019
teknologjia dashurinë

A e dëmton teknologjia dashurinë?

E dëmton teknologjia dashurinë apo e ka ndryshuar mënyrën se si përjetojmë atë, intimitetin dhe lidhjen? Sot më shpesh shkruajmë mesazhe sesa flasim. Flasim në Skype në vend […]
17/12/2019
gjuhët më romantike

5 gjuhët më romantike në botë

Thuhet se femrat bëhen të bukura sepse meshkujt dashurohen pas pamjes, ndërsa meshkujt flasin bukur sepse femrat dashurohen pas fjalëve. Nisur nga kjo ne duam t’ju tregojmë se […]
16/12/2019
dashuria e vjetër

Pse dashuria e vjetër është më e mirë se dashuria e re?

Dashuria e re është e freskët, emocionuese dhe tepër tërheqëse për shkak të mënyrës që ju bën të ndiheni, por sjell edhe shumë emocione negative. Ankthi dhe koha […]
29/01/2016
Si të bëni që ish-dashuri të ju kërkojë prapë

Çfarë të bëni që ish i dashuri të ju kërkojë prapë

Pyetja e parë që duhet të ia bëni vetës është, “Pse dua të kthehem tek ai?” Në përgjithësi ne nuk mendojmë se është një ide e bukur të […]
08/02/2016
Si duhet ta kaloni ditën e Shën Valentinit?

Si duhet ta kaloni ditën e Shën Valentinit?

Sigurisht disa nga ju tashmë keni menduar dhe jeni pregatitur të festoni festën e të dashuruarve. Por, dikush nga ju ende nuk ka ide se çfarë dhurate t‘i […]
10/02/2016

Burri nga New Jersey i shkruan gruas së tij letra dashurie çdo ditë për afër 40 vite

Noah, karakteri kryesor i filmit “The Notebook,” ka shkruar çdo ditë letra dashurie për të fituar dashurin nga Allie, por në jetën reale burri i New Jersey e […]
16/02/2016
Thënie më të bukura për dashuri të thëna nga Bob Marley

Thënie më të bukura për dashuri të thëna nga Bob Marley

Ne ju kemi shtjelluar disa thënie të bukura nga Bob Marley të cilat kan të bëjnë me dashuri. “Ajo nuk është perfekte por as ju nuk jeni, dhe […]
19/02/2016

Cili është stili juaj në dashuri?

Ka mënyra të ndryshme për të kuptuar stilin e punës dhe stilin e mësimit, pse jo edhe stilin e dashurisë? Një psikolog ka intervistuar qindra njerëz dhe ka […]
23/02/2016
5 Fakte të vërteta ju duhet të dini para se të dilni në takim

5 Fakte të vërteta ju duhet të dini para se të dilni në takim

Ne kemi vërejtur disa herë se të keni një të dashur dhe të dilni në takim me atë vajzë mund të jetë me të vërtetë e vështirë për […]
25/02/2016
Tejkalimi i xhelozisë

Tejkalimi i xhelozisë

Xhelozia është një emocion normale me eksperiencë nga shumë njerëz në një lidhje, por është e rëndësishme që mos ta lëmë të dal nga kontrolli. Mbi këto këshilla […]
02/03/2016

Lista e shpirtit binjak

Edhe nëse jeni çmendurisht të dashuruar me dikë, është e vështirë të dini nëse ai ose ajo është personi i duhur për ju. Si do e dini nëse […]
07/03/2016
Një lidhje e shëndoshë për trup të shëndoshë

Një lidhje e shëndoshë për trup të shëndoshë

Disa studiues kanë sugjeruar që të keni një partner të kujdesshëm do jetë mirë për shëndetin tuaj psiqik gjithashtu edhe për lumturin tuaj, dhe po ashtu mund të […]
21/03/2016
Disa arsyje se martesa është gjëja më e bukur që ju ka ndodhur ndonjëherë

Disa arsyje se martesa është gjëja më e bukur që ju ka ndodhur ndonjëherë

Çfarë nëse martesa në fakt është e mirë për ju!? Ju me siguri keni dëgjuar se martesa është në largim e sipër. Në mënyra të shumta kjo mund […]
22/03/2016
Këshilla dashurie për çiftet e rinjë

Këshilla dashurie për çiftet e rinjë

A jeni në një lidhje dhe keni dëshironi të mësoni sa më shumë gjëra që ta bëni lidhjen tuaj të re më të fuqishme? Mësoni se si është […]
24/03/2016
4 Gjëra që meshkujt mësojnë nga dashuria e tyre e parë

4 Gjëra që meshkujt mësojnë nga dashuria e tyre e parë

Ne ju kemi shtjelluar disa gjëra se çfarë mësojnë meshkujt nga dashuria e tyre e parë dhe si ju t’i përballoni këto sfida në lidhjen tuaj. Kompromiset janë […]
01/04/2016
6 Gjëra që ju duhet të dini kur jeni në një lidhje gjatë moshës 30

6 Gjëra që ju duhet të dini kur jeni në një lidhje gjatë moshës 30

Duke përfshirë pyetje të thjeshta të cilat mund ju shpëtoj shumë dhimbje. Mos dyshoni për statusin tuaj të lidhjes Ju keni qenë në një lidhje për dy muaj […]
06/10/2019

Forca e së zakonshmes!

Gjithçka nisi kur isha në Universitet, ku pavarësisht synimit për të marrë diplomën, gjërat e tjera më dukeshin të kota. Nisa të lexoj shumë e po aq shumë […]
25/10/2019

A kemi qënë më të lumtur shekujt e kaluar?

Ne ankohemi për pakënaqësitë e kohërave moderne: por si kanë qënë gjërat në të kaluarën? Një studim i miliona teksteve të dixhitalizuara rindërtoi barometrin e lumturisë të përceptuar […]