Dua.com - Blog

20/02/2020
takimet në Internet

Si të jeni më e sigurt kur të takoni dikë që keni njohur në Internet?

Keni filluar një lidhje me dikë që keni takuar në Internet dhe po mendoni se është koha që ta takoni ballë për ballë? Nëse po, egzistojnë disa masa […]
19/02/2020
Albanian Vintage Photography

Grupi që ruan fotografi të rralla të shqiptarëve

Thonë se një fotografi flet sa 1000 fjalë. E nëse jeni adhurues i fotografive kemi një adresë të veçantë për ju. Një grup që mbledh e ruan fotografi […]
19/02/2020
Takimin e pare

Disa rregulla për takimin e parë për t’mos e humbur toruan

Qasja më e mirë është të thuash çkemi, të bësh një shaka ose një kompliment dhe të caktoni takimin e parë. Kaq është e gjitha. Nëse ajo/ai nuk […]
19/02/2020
Bob Marley

Thëniet më të bukura për dashurinë nga Bob Marley

Robert “Bob” Nesta Marley OM (1945 -1981) ishte një këngëtar, kantautor, kitarist dhe aktivist xhamajkan Ai njihet si interpretuesi më i njohur i muzikës reggae, dhe vlerësohet se […]
19/02/2020
Lovers

Ky është një gabim që s’duhet ta bëni më në lidhjen tuaj! 

Kur jemi në një marrëdhënie që na bën të ndihemi keq, shpesh përpiqemi të justifikojmë partnerin. Sado e çuditshme t’ju duket, ky është një gabim që s’duhet ta […]
19/02/2020
disiplina

Gjashtë arsye pse disiplina është çelësi i suksesit

Disiplina është çelësi i suksesit në jetë. Pa të nuk mund të keni suksesin që dëshironi. Të gjithë njerëzit e suksesshëm do t’ju thonë të jeni të disiplinuar […]
18/02/2020
ish-in

Pesë ndjenja të ndërlikuara që keni për ish-in tuaj

Pavarësisht se kush vendos të përfundojë marrëdhënien të gjithë e dimë se ndarjet ta shpifin. Ndarja është e vështirë dhe vazhdon të jetë e tillë për vite të […]
18/02/2020
Couple

Ja pse ndonjëherë edhe grindjet janë të mira!

Nëse jeni një nga ato çifte që jo rrallë grindeni, atëhere kemi një lajm të mirë për ju! Shpesh herë grindjet janë të shëndetshme për lidhjen tuaj. Besoni […]
18/02/2020
dilema e të rinjve

Të punosh 16 orë apo të zgjedhësh studimet, kjo është dilema e të rinjve shqiptar

Tashmë kthyer në një traditë, ja tek jemi me disa rrëfime të radhës të të rinjve tanë energjikë. Këta të fundit vazhdojnë të jetojnë ditët dhe javët e […]
18/02/2020
Couple smiling

Kuptimet e fjalës ‘shpirt’ që ne e përdorim për të dashurit 

Kushedi sa herë gjatës ditës i drejtoheni me fjalën shpirt  të dashurit apo të dashurës tuaj! Shpirt është një nga nofkat më të shpeshta që përdoret mes të […]
17/02/2020
Flamuri kosovar

12 vjet prej kur kosovarët pyteshin: ‘A jeni të vetëdijshëm për rëndësinë e kësaj dite?’ 

Janë rrumbullaksuar 12 vjet që nga 17 shkurti i 2008-ës. Kosova po feston ditëlindjen e 12-të të shtetësisë. Kjo datë padyshim që është një ndër më të rëndësishmet […]
17/02/2020
Kuriozitete

Kuriozitete interesante për ditën e pavarësisë së Kosovës

17 shkurti i vitit 2008 ka qenë një ndër ditët më të ftohta të vitit, -11 gradë Celsius për të qënë më të saktë. Kjo ishte dita kur […]
15/02/2020
marrëdhënien ne cift

Pesë mënyra si mund ta rifreskoni marrëdhënien tuaj

Nëse ndonjëhere ndiheni të mërzitur nga rutina në marrëdhënien tuaj në çift ju duhet të lexoni këtë artikull! Sidomos nëse ka kaluar goxha kohë prej herës së fundit […]
14/02/2020
dua.com

dua.com vjen si zgjidhje për 112 mijë beqarë në Kosovë

Po sikur t’ju themi se zgjidhja për 112 mijë beqarë në Kosovë do jetë shumë shpejt një realitet i prekshëm? Së shpejti vjen dua.com, aplikacioni i parë shqiptar […]
14/02/2020
shen valentinin

4 ide se si çiftet në distancë mund të festojnë Shën Valentinin

Nëse ju dhe i dashuri juaj nuk jeni në të njëjtin vend për Shën Valentinin, kjo nuk do të thotë se nuk mund të festoni bashkë. Me siguri […]
13/02/2020
Dhuratat e perkryera

Dhuratat e përkryera për partneren tuaj ditën e Shën Valentinit

Thoni çtë doni për Shën Valentinin, por kush nuk dëshiron të trajohet sa më mirë atë ditë. Qofshin dhuratat bizhuteri, bimë shtëpiake oseparfum, këto ide janë më mirë […]
12/02/2020
Argjentina Ramosaj

10 këngë shqipe të dashurisë që s’duhet t’i harroni

Çdo këngë e dashurisë fsheh prapa vetës një histori. E çdo histori dashurie ka këngën e saj që e identifikon. Skena muzikore shqipe numëron qindra këngë që i […]
12/02/2020
couple dancing

5 dhurata Shën Valentini që i dashuri juaj do t’i adhuronte

Shpesh herë mendimi se çfarë do t’i dhurojmë partnerit për raste të veçanta na tundon shumë. Sidomos në lidhjet e gjata kur të gjitha dhuratat tashmë janë ‘shpenzuar’. […]
12/02/2020
vitet e rinisë

8 këshilla për të jetuar ndryshe vitet e rinisë

Jeto vitet e rinisë ndryshe që të mos kesh pendesa në të 40-tat e tua. Sipas përdoruesëve të Quora-s dhe Reddit, mënyra sesi kaloni të 20-tat tuaja ndikon […]
11/02/2020
filmat

‘Cuk, po ti do me vdesësh mua.’ Si kanë shënjuar kulturën tonë filmat shqiptar?

Nëse Anglia ka Shekspirin për të cituar sa herë në bisedat e tyre të përditshme, ne kemi filmat tanë. Ok, e di se filmat tanë nuk janë të […]
09/12/2019
synimet tuaja

Pse nuk duhet të ndani synimet tuaja me të tjerët?

Besoj se ju ka ndodhur me patjetër që të keni ndarë me të tjerët synimet tuaja. Për shëmbull keni dashur të shkruani dikça si një ese, një libër […]
19/12/2019
lini përshtypje

Si t’i bëni përshtypje prindërve të të dashurës suaj?

Takimi me një vajzë të mirë është një gjë e mrekullueshme, dhe ndërsa marrëdhënia përparon, do të arrish kulme të reja emocionuese. Për shembull, e dini se një […]
19/12/2019
lidhja ne distance

Shenjat që tregojne se lidhja në distancë është dashuri e vërtetë

Lidhja në distancë mund të jetë një nga vështirësitë më të mëdha që një çift mund të kaloj. Përveç të qenit një provë nëse keni mbajtur premtimet tuaja […]
24/12/2019
tradita Krishtlindjesh

10 tradita Krishtlindjesh neper bote

Është koha më e mrekullueshme e vitit. Për disa javë çdo vit, bota merr një shkëlqim magjik. Njerëzit duken më të gëzuar. Krishtlindjet janë një festë e përhapur […]
30/12/2019
Prishtina vendet e saj

5 vendet më unike që duhen vizituar në Prishtinë

Prishtina nuk konsiderohet si një vend fotozhenik, por ka një tërheqje melankolike në llojin e saj. Nëse po mendoni të vizitoni Prishtinën këto ditë festash, ne po jua […]
01/01/2020

Si të përmbushni synimet e vendosura për vitin 2020?

“Do lë duhanin, do bëj më shumë ushtrime, do ha më shëndetshëm etj.” Çdo mbrëmje të Vitit të Ri, planifikoni të bëni gjëra të mëdha për vitin që […]
02/01/2020

20 citate motivuese për vitin 2020

Ndonjëherë bini pre e rutinës dhe lejoni që motivimi juaj të shuhet pa kuptuar. Këtu keni disa citate që do t’ju ndihmojnë të qëndroni të motivuar dhe të […]
06/01/2020
punë

Si të riktheheni të motivuar në punë pas pushimeve?

Kthimi në punë pas disa javëve pushim është shumë e vështirë. Për dy javë rresht keni fikur alarmin e orës 6:30 dhe keni fjetur sa keni dashur. Keni […]
08/01/2020
miqësie

Si t’i jepni fund një miqësie?

Pavarësisht nëse largoheni në heshtje prej një miku toksik, kuptoni se nuk keni asgjë të përbashkët, ose përballeni me një konflikt, prishjet e marëdhënieve miqësore janë të vështira.  […]
09/01/2020
aftësi

3 aftësi të domosdoshme që do t’ju duhen për të siguruar punën në të ardhmen.

Kur mbaroni studimet e larta merrni diplomën për një lëndë specifike. Mirëpo, gjithnjë e më shumë kërkohen aftësi praktike kur hyni në tregun e punës. Tashmë nuk shërbejnë […]
14/01/2020
miq

Pse kemi nevojë për miq?

Në jetën tonë kemi nevojë për njerëz.Të gjithë e dim se jemi qënie sociale dhe se nuk mund të ekzistojmë pa njerëz të tjerë. Por çfarë na duhet […]
15/01/2020

Nëse je muzikant nga Kosova, ke fatin të shkosh në LA!

Nëse jeni një i ri nga Kosova midis moshës 13 dhe 17 vjeç, atëhere lexoni këtë artikull. Kur besoni se keni një mundësi karriere në industrinë e muzikës […]
16/01/2020
zbulimet shkencore

Zbulimet shkencore më marramendëse të vitit 2019

Zbulimet shkencore më marramendëse të vitit 2019 përfshijnë imazhin e parë të një vrimë të zezë, një planet të ngjashëm me tokën dhe një kontinent i humbur. Në […]
20/01/2020
Frika mposhtet

Pse frika është armiku juaj i vërtetë?

Nuk ju njohim, por ama diçka e dim të sigurt për ju: “Keni qasje në internet dhe kohë të mjaftueshme për të shpenzuar disa orë duke lexuar në […]
21/01/2020
thënie për jetën

Disa thënie për jetën që do t’ju ndryshojnë përgjithmonë

Pse i duam kaq shumë këto thënie për jetën? Mendojmë se e kemi përgjigjen. Thëniet për jetën depërtojnë përtej zhurmës që na rrethon. Këto citate shpesh zbulojnë thelbin e […]