Dua.com - Blog

15/11/2019
Bill Gates

4 këshilla nga Bill Gates për të qënë më të lumtur

Bill Gates është intervistuar shpesh herë, ku ndryshe nga ajo që besojmë, ka theksuar se nuk janë paratë ato që e bëjnë të lumtur. Të gjithë […]
15/11/2019
jealousy

Xhelozia: ndjenjë natyrale apo sëmundje

Xhelozia ka qenë gjithmonë subjekt i këngëve, librave, filmave dhe artit në përgjithësi. Kemi provuar t’i japim një shpjegim kësaj ndjenje, duke u përpjekur mbi të […]
14/11/2019
procrastination

Hë sot, hë nesër! Përse i zvarrisim gjërat dhe si mund ta rregullojmë këte gjë?

Për më shumë se 120 vjet, psikologët janë përpjekur të kuptojnë përse i zvarrisim gjërat. William James (shpesh i quajtur si ‘Babai i Psikologjisë Amerikane’) deklaroi […]
14/11/2019
creative love

A bëhemi më kreativ kur biem në dashuri?

Dashuria ka frymëzuar vepra arti të panumërta, duke filluar nga shfaqje të pavdekshme si Romeo dhe Xhulieta e deri tek kryeveprat arkitektonike si Taj Mahal. Ka […]
14/11/2019
ëndrrat

Ëndrrat dhe misteri i kujtimit të tyre.

Ëndrrat kanë dyjëzuar filozofë, psikologë dhe ekspertë për dekada të tëra. Përse ëndërrojmë? Çfarë kuptimi kanë ëndrrat? A mund ta stërvisim veten për të kujtuar ëndrrat […]
13/11/2019
zona e rehatise

Pesë arsye për të dalë nga zona e rehatisë

Dihet përse quhet zona e rehatisë, sepse është ngushëlluese të kesh një jetë të parashikueshme dhe pa surpriza të pakëndshme.  Miqtë tuaj nuk do t’ju thërrasin […]
13/11/2019
jetoni rinine

Jeto vitet e rinisë ndryshe me këto këshilla

Jeto vitet e rinisë ndryshe që të mos kesh pendesa në të 40-tat e tua. Sipas përdoruesëve të Quora-s dhe Reddit, mënyra sesi i kaloni të […]
12/11/2019
ajo nuk eshte e interesuar

Shenjat që tregojnë se ajo nuk është e interesuar

Nga ta kuptoj që ajo nuk është e interesuar? Sa herë keni menduar se femrat janë një mister më vete? Sigurisht që është e vështirë të […]
12/11/2019
trajnoni trurin tuaj

Trajnoni trurin tuaj të mendoj ndryshe

Studime të ndryshme tregojnë se ”Po, është e mundur të trajnoni trurin tuaj.” Bisedat që bëni me veten tuaj kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në mënyrën […]
11/11/2019
tipe kolegesh

10 tipe kolegësh me të cilët punoni

Shpesh, për të qenë të lumtur dhe të kënaqur me punën tonë, një pagë e mirë ose punësimi në kompaninë e ëndrrave nuk mjafton. Prandaj është […]
17/10/2019

Ja cila gjeneratë jeni bazuar në vitin e lindjes tuaj.

Brezi i vetëm i caktuar zyrtarisht nga Censusi në ShBA por edhe në vendet e tjera të botës është gjenerata Baby-Boomers, ose shqip, gjenerata që ka […]
17/10/2019

Historia e vërtetë e Mr.Bean

  Lufta e Rowan Atkinson për të qënë pjesë e skenës së madhe është shembulli klasik i vështirësive që duhet të kalosh për të arritur suksesin. […]
23/10/2019
Woman feeling calm

Si të merrni vendime: 5 strategji për të qënë të lumtur

Është thelbësore që vendimet që marrim të bazohen jo vetëm në mirëqenien tonë personale, por edhe në lumturinë e përbashkët. William James, filozof dhe psikolog i […]
24/10/2019
people cycling

10 arsye për të ecur (më shumë) me biçikletë

Studimet shkencore vërtetojnë se çiklizmi është edhe më i mirë nga sa mendoni. Përveç studimeve shkencore, edhe nga eksperienca personale, preferoj biçikleten mbi çdo mjet tjetër […]
24/10/2019
facebook and coins

Facebook hedh në treg monedhën e vet dixhitale: quhet Libra

Facebook është gati të hedh në treg monedhën e vet dixhitale në fund të vitit të ardhshëm. Por, cilat do të jenë avantazhet dhe rreziqet për […]
28/10/2019
body language

Disa hile për të interpretuar gjuhën e trupit

Leximi i gjuhës së trupit të njerëzve është një biznes i ndërlikuar. Nëse dikush kyqëzon krahët, për shembull, mund të mendoni se po sinjalizon mbylljen e […]
02/11/2019
Vishu me stil për sezonin vjeshtë - dimër 2019

Vishu me stil për sezonin vjeshtë – dimër 2019

Ne nuk jemi një faqe mode, por ama disa këshilla se si të visheni me stil për sezonin vjeshtë – dimër 2019, do t’ua japim. Këtë […]
04/11/2019
fillojeni javën mbarë

Fillojeni javën mbarë me këto udhëzime

Nuk është gjithmonë e lehtë të nisësh javën me një buzëqeshje. Ndiqni këto udhëzime të thjeshta që mund t’ju ​​ndihmojnë të kapërceni edhe të hënat më […]
06/11/2019
te rinjte urrejne punen

Përse të rinjtë urrejnë punën e tyre?

Kam dëgjuar pothuajse çdo stereotip të imagjinueshëm për Millennials. Si një terapist që ka punuar me Millennial për gati pesë vjet, kam kuptuar se ata janë […]
07/11/2019
vijezimet 3D

Vijëzimet 3D ulin aksidentet rrugore

A mundet që vijëzimet 3D të ulin aksidentet rrugore? Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, aksidentet rrugore mbeten një nga shkaqet kryesore të vdekjeve në të gjithë […]