Dua.com - Blog

17/02/2020
Flamuri kosovar

12 vjet prej kur kosovarët pyteshin: ‘A jeni të vetëdijshëm për rëndësinë e kësaj dite?’ 

Janë rrumbullaksuar 12 vjet që nga 17 shkurti i 2008-ës. Kosova po feston ditëlindjen e 12-të të shtetësisë. Kjo datë padyshim që është një ndër më të rëndësishmet […]
17/02/2020
Kuriozitete

Kuriozitete interesante për ditën e pavarësisë së Kosovës

17 shkurti i vitit 2008 ka qenë një ndër ditët më të ftohta të vitit, -11 gradë Celsius për të qënë më të saktë. Kjo ishte dita kur […]
14/02/2020
marrëdhënien ne cift

Pesë mënyra si mund ta rifreskoni marrëdhënien tuaj  

14/02/2020
dua.com

dua.com vjen si zgjidhje për 112 mijë beqarë në Kosovë

Po sikur t’ju themi se zgjidhja për 112 mijë beqarë në Kosovë do jetë shumë shpejt një realitet i prekshëm? Së shpejti vjen dua.com, aplikacioni i parë shqiptar […]
14/02/2020
shen valentinin

4 ide se si çiftet në distancë mund të festojnë Shën Valentinin

Nëse ju dhe i dashuri juaj nuk jeni në të njëjtin vend për Shën Valentinin, kjo nuk do të thotë se nuk mund të festoni bashkë. Me siguri […]
13/02/2020
Dhuratat e perkryera

Dhuratat e përkryera për partneren tuaj ditën e Shën Valentinit

Thoni çtë doni për Shën Valentinin, por kush nuk dëshiron të trajohet sa më mirë atë ditë. Qofshin dhuratat bizhuteri, bimë shtëpiake oseparfum, këto ide janë më mirë […]
12/02/2020
Argjentina Ramosaj

10 këngë shqipe të dashurisë që s’duhet t’i harroni

Çdo këngë e dashurisë fsheh prapa vetës një histori. E çdo histori dashurie ka këngën e saj që e identifikon. Skena muzikore shqipe numëron qindra këngë që i […]
12/02/2020
couple dancing

5 dhurata Shën Valentini që i dashuri juaj do t’i adhuronte

Shpesh herë mendimi se çfarë do t’i dhurojmë partnerit për raste të veçanta na tundon shumë. Sidomos në lidhjet e gjata kur të gjitha dhuratat tashmë janë ‘shpenzuar’. […]
12/02/2020
vitet e rinisë

8 këshilla për të jetuar ndryshe vitet e rinisë

Jeto vitet e rinisë ndryshe që të mos kesh pendesa në të 40-tat e tua. Sipas përdoruesëve të Quora-s dhe Reddit, mënyra sesi kaloni të 20-tat tuaja ndikon […]
11/02/2020
filmat

‘Cuk, po ti do me vdesësh mua.’ Si kanë shënjuar kulturën tonë filmat shqiptar?

Nëse Anglia ka Shekspirin për të cituar sa herë në bisedat e tyre të përditshme, ne kemi filmat tanë. Ok, e di se filmat tanë nuk janë të […]
11/02/2020

Pesë këngë që ishin hite në kohën kur Kosova shpalli Pavarësinë

Teksa i afrohemi përvjetorit të 12-të të Pavarësisë së Kosovës shumica prej nesh reflekton se si ishim apo çfarë bënim në atë periudhë. E çfarë mund të na […]
11/02/2020

Tre shkrimtarë të rinjë që premtojnë shumë

Për adhuruesit e fjalës së shkruar shqipe kemi një lajm të mirë. Ka ende shkrimtarë të rinj që punojnë pa ndal që letërsia shqipe, por jo vetëm, të […]
10/02/2020
rutina e të rinjve

Rutina e të rinjve shqiptarë

Nëse mendoni se rutina e të rinjve shqiptarë fillon kafeneve, e keni shumë gabim. Ndryshe nga ç’pasqyrohet në media të rinjtë shqiptar punojnë shumë. Për të mbledhur të […]
10/02/2020
Nexhmije Pagarusha

Tri gjëra që nuk i keni ditur për Nexhmije Pagarushën 

Kosova e përcolli me nderimet më të mëdha të dielën Nexhmije Pagarushën, artistën që vdiq më 7 shkurt 2020. Personaliteti i saj ishte shumë i veçantë.  Kontributi i […]
10/02/2020

Pesë filma frymëzues për jetën

Disa filma janë të destinuar t’ju bëjnë të mendoni “jashtë kufijve”. Këta filma do t’ju frymëzojnë të bëni më tepër edhe kur ngjarjet nuk janë në favorin tuaj, […]
10/02/2020
ushqime tradicionale

Tri ushqime tradicionale që do t’ju bëjnë t’i lëpini gishtat

“Çka ka qëllu” apo “Bukë e kripë e zemër”. Me këto fjalë zakonisht shqiptarët ftojnë mysafirët në sofër. Aty ku shërbehen mishi, pitja e flija. Tradita jonë na […]
08/02/2020
cift ne diten e Shen Valentinit

Si të festoni ditën e Shën Valentinit?

Mos u mendoni gjatë! Në vijim gjeni të shtjelluar disa ide të mrekullueshme se si ta festoni dhe çfarë t’i dhuroni partnerit për ditën e Shën Valentinit. Disa […]
07/02/2020
Kruja pamje nga qyteti

Kruja: Një udhëtim në të shkuarën

Kruja është një qytet i lidhur fort me legjendën e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skanderbeu. Një nga qytetet më të vjetra në Shqipëri dhe Gadishullin Ballkanik, megjithatë […]
07/02/2020
Janjeva

Janjeva, qyteza qe nuk ka dalje dhe ka vetëm një hyrje

Në lindje të Komunës së Lipjanit ndodhet Janjeva. Karakteristika kryesore e kësaj qytetze është se ka vetëm një hyrje dhe nuk ka asnjë dalje. Përveç kësaj karakteristike infrastrukturore, […]
06/02/2020

I themi molto apo 7days? Si ka ndikuar marketingu në gjuhën shqipe?

A mendoni se marketingu mund të thellojë dallimet brenda një gjuhe? Ne themi se po. Kur mendojmë për dallimet gjuhësore mes krahinave, për shembull midis Kosovës dhe Shqipërisë, […]
08/05/2014
takuar ne internet

Si të jeni i sigurtë se duhet të dilni me dikë që e keni takuar në internet?

Nunc felis. Curabitur ac ipsum. Pellentesque nibh ultricies est. Maecenas consequat, augue a venenatis risus. Ut id mollis vel, lacinia quam. Praesent blandit malesuada. Suspendisse commodo

27/10/2019
social media

Raporti Global Dixhital i 2019-ës: Sa kohë kalojmë dhe çfarë bëjmë në internet ?

Në cilin vend të botës kalohet më shumë kohë në internet? A është me të vërtetë faji i rrjeteve sociale që jemi gjithmonë në internet? Cilat janë vendet […]