Dua.com - Blog

24/01/2020
Berati

Berati: Qyteti i një mbi një dritarëve

Mjaftojnë vetëm disa sekonda për të rënë në dashuri me Beratin. Qyteti i xhevahirëve në Shqipëri të magjeps me atmosferën, arkitekturën dhe thesaret kulturore për të cilat është […]
23/01/2020
jete-pune

7 këshilla për një ekuilibër të përkryer jetë-punë

Ekuilibri jetë-punë nuk arrihet kollaj. Kultura jonë i duartroket ata që punojnë shumë. 10-12 orë punë në ditë dhe menaxhimi i një familjeje mund të jenë rraskapitëse. Por, […]
22/01/2020
dashuria

Dashuria në kohën e aplikacioneve

Në ditët e sotme, gjithçka është dixhitalizuar, madje as dashuria nuk i ka shpëtuar këtij vrulli të pandalshëm modern. Nuk ka rëndësi nëse je i dëshpëruar për të […]
22/01/2020
pyetje

10 pyetje që duhet të bëni në takimin e parë

Një paralajmërim: “Mos e bombardoni me pyetje sikur të ishte në një intervistë pune.” Si të krijoni një bisedë gjithëpërfshirëse?! Ua themi ne. Ka shumë mundësi që tashmë […]
21/01/2020
beqare

Gjërat argëtuese që duhet të bëni sa jeni ende beqare

Besojmë se të gjithë e dini dhe e pranoni se të qenit beqare është diçka që të lodh pas njëfarë kohe. I kushtoni kohë vetes, ndërsa e dini […]
21/01/2020
thënie për jetën

Disa thënie për jetën që do t’ju ndryshojnë përgjithmonë

Pse i duam kaq shumë këto thënie për jetën? Mendojmë se e kemi përgjigjen. Thëniet për jetën depërtojnë përtej zhurmës që na rrethon. Këto citate shpesh zbulojnë thelbin e […]
20/01/2020
Disa arsyje se martesa është gjëja më e bukur që ju ka ndodhur ndonjëherë

Pse martesa është gjëja më e mirë që mund t’ju ndodhi?

Me siguri keni dëgjuar se martesa është fillimi i kapitullit në jetën e një çifti. Nga ana tjetër kemi parë se si ndahen shumë të sapomartuar. Pse shumica […]
20/01/2020
një lidhje serioze

5 shenja që tregojnë se është një lidhje serioze

Si ta kuptoni se ai ju do për një lidhje serioze? Nga ta dini nëse ai është me të vërtetë i interesuar? Si ta kuptoni se ai do […]
20/01/2020
Frika mposhtet

Pse frika është armiku juaj i vërtetë?

Nuk ju njoh, por ama di një gjë për ju: Keni qasje në internet dhe kohë të mjaftueshme për të shpenzuar disa orë duke lexuar në të. Frika […]
17/01/2020
Korçë

Çfarë të shikoni në Korçë: Parisi i vogël i Shqipërisë

Për ata që nuk qenë kurrë në Korçë, atëhere ky artikull është për ju. Ju ftojmë të zbuloni përfundimisht këtë destinacion të bukur që ndodhet afër kufirit me […]
16/01/2020
zbulimet shkencore

Zbulimet shkencore më marramendëse të vitit 2019

Zbulimet shkencore më marramendëse të vitit 2019 përfshijnë imazhin e parë të një vrimë të zezë, një planet të ngjashëm me tokën dhe një kontinent i humbur. Në […]
16/01/2020
marrëdhënie te shendetshme

6 shenja se jeni në një marrëdhënie të shëndetshme

Donec tempus, urna risus nec mauris. Lorem ipsum primis in nulla ac arcu vitae augue. Vivamus nec elit a dui. Morbi id leo nec dui. Maecenas.
15/01/2020

Nëse je muzikant nga Kosova, ke fatin të shkosh në LA!

Nëse jeni një i ri nga Kosova midis moshës 13 dhe 17 vjeç, atëhere lexoni këtë artikull. Kur besoni se keni një mundësi karriere në industrinë e muzikës […]
15/01/2020
Futuristic picture

Çfarë janë filtrat Futuristikë të Gjeneratës Z?

Përshpejtimi i teknologjisë dixhitale, me filtrat futuristikë, dalëngadalë po zëvendëson photoshop-in. Edhe pse të nënvlerësuar, filtrat e fytyrës na kanë mësuar mënyra më pak të dëmshmee për të […]
14/01/2020
suksesi

Suksesi sipas njerëzve të suksesshëm

Këta janë ndër personazhet më të suksesshëm të botës së artit, kulturës, shkencës dhe politikës. Nga secili prej tyre mund të mësojmë diçka në lidhje me atë se […]
14/01/2020

6 ide fantastike se ku të takoheni për takimin e parë

Takimet e para janë të çuditshme sepse megjithëse mund të kaloni bukur, është njëkohësisht një nga ngjarjet më të sikletshme për çiftet. Shqetësohesh për çdo detaj, çfarë do […]
14/01/2020
miq

Pse kemi nevojë për miq?

Në jetën tonë kemi nevojë për njerëz.Të gjithë e dim se jemi qënie sociale dhe se nuk mund të ekzistojmë pa njerëz të tjerë. Por çfarë na duhet […]
13/01/2020
çift i suksesshëm

Çift i pushtetshëm! Kur dashuria dhe biznesi kombinojnë

Çfarë duhet për të vendosur theksin tek termi ‘çift i pushtetshëm’? Si e ndërtoni një perandori me atë që dashuroni? Nuk ndodh shpesh që dashuria dhe biznesi të […]
13/01/2020
javën mbarë

Si të nisni javën mbarë duke u zgjuar ndryshe të hënën?

Nuk është gjithmonë e lehtë të nisësh javën me një buzëqeshje. Ne ju ftojmë të ndiqni këto udhëzime të thjeshta, që do t’ju ​​ndihmojnë të kapërceni edhe të […]
10/01/2020
zvarrisim

Hë sot, hë nesër! Përse i zvarrisim gjërat ?

Për më shumë se 120 vjet, psikologët janë përpjekur të kuptojnë përse i zvarrisim gjërat. William James (shpesh i quajtur si ‘Babai i Psikologjisë Amerikane’) deklaroi se: “Asgjë […]
30/10/2015
Cfare thote raporti shifror

Çfare thotë “raporti shifror” për ju?

Shkenctarët kanë kërkuar gjatë për shënjuesit fizikë të jetës sonë të brendshme. Tani është gjetur se gjatësia e gishtave tuaj tregon shumë për ju. Shikojeni këtë test që […]