Dua.com - Blog

22/11/2019
lidhje serioze

Çfarë duhet të bëni për të patur një lidhje serioze

Jeni mërzitur nga fakti që flirtimet e zakonshme zhduken brenda disa javësh dhe nuk kthehen në një lidhje serioze? Nëse mendoni se problemi vjen nga jashtë […]
21/11/2019
ditar

Përse duhet të mbani një ditar personal?

Nëse do të përmendja disa nga zakonet e mia të preferuara, mbajtja e një ditari personal është një prej tyre.  Krijimi i zakonit për të shkruar […]
21/11/2019
mbledhje per sukses

Pse nuk ke nevojë të jesh inteligjent për të qënë i suksesshëm?

Nuk duhet të jeni (veçanërisht) inteligjent ose i aftë për të krijuar një karrierë të suksesshme. Po, është e vërtetë dhe jo, nuk keni as nevojë […]
20/11/2019
martohen me pak

Përse çiftet po martohen më pak?

Kohë më parë martesa ishte e pashmangshme pasi çiftet binin në dashuri. Po tani? Përse çiftet po martohen më pak? Tani, pas gjysmë shekulli, termi martesë […]
20/11/2019
dashuroni ate qe beni

Përse duhet ta dashuroni atë që bëni?

Përse duhet ta dashuroni atë që bëni? Shumë njerëz do t’ju thonë: “Ndiqni ëndrrat dhe pasionet tuaja.” Unë mendoj se njerëzit e suksesshëm nuk e bëjnë […]
19/11/2019
qeni apo macja

Qeni apo macja? Kush fiton sipas shkencës?

Bota ka qenë gjithmonë e ndarë se cili është më i miri qeni apo macja? Disa thonë … “qeni është më i zgjuar” dhe të tjerë […]
19/11/2019
gjeni dashurine

Si ta gjeni dashurinë që kërkoni?

A po ëndërroni vallë të gjeni dashurinë e vërtetë?Jeni argëtuar me shoqet tuaja, keni shijuar lirinë tuaj, por keni filluar të mendoni se jeta si beqare, […]
18/11/2019
Kafeja

Si pihet kafeja nëpër botë?

Shumë vite më parë, pata fatin të punoja si ndihmëse banakiere dhe mësova shumë nga ajo eksperiencë. Kolegu im i punës, i cili ishte banakier që […]
15/11/2019
këshilla nga Bill Gates

4 këshilla nga Bill Gates për të qënë më të lumtur

Bill Gates është intervistuar shpesh herë, ku ndryshe nga ajo që besojmë, ka theksuar se nuk janë paratë ato që e bëjnë të lumtur. Na e […]
15/11/2019
jealousy

Xhelozia: ndjenjë natyrale apo sëmundje

Xhelozia ka qenë gjithmonë subjekt i këngëve, librave, filmave dhe artit në përgjithësi. Kemi provuar t’i japim një shpjegim kësaj ndjenje, duke u përpjekur mbi të […]
16/10/2019

Si të shkëlqeni në një intervistë pune?

Vij nga një eksperiencë e gjatë në tregun e punës, gati 10 vjet për të qënë e saktë. Më kujtohet se intervista ime e parë ishte […]
01/11/2019
mjedis toksik pune

Si të mbijetoni në një mjedis toksik pune?

Nga atmosferat toksike maskiliste (ku meshkujt mbështesin vetëm njëri-tjetrin) deri tek vendet e punës tepër konkurruese dhe plot intriga, një mjedis toksik pune mund të ketë […]
06/11/2019
te rinjte urrejne punen

Përse të rinjtë urrejnë punën e tyre?

Kam dëgjuar pothuajse çdo stereotip të imagjinueshëm për Millennials. Si një terapist që ka punuar me Millennial për gati pesë vjet, kam kuptuar se ata janë […]
11/11/2019
tipe kolegesh

10 tipe kolegësh me të cilët punoni

Shpesh, për të qenë të lumtur dhe të kënaqur me punën tonë, një pagë e mirë ose punësimi në kompaninë e ëndrrave nuk mjafton. Prandaj është […]
20/11/2019
dashuroni ate qe beni

Përse duhet ta dashuroni atë që bëni?

Përse duhet ta dashuroni atë që bëni? Shumë njerëz do t’ju thonë: “Ndiqni ëndrrat dhe pasionet tuaja.” Unë mendoj se njerëzit e suksesshëm nuk e bëjnë […]