Dua.com - Blog

23/10/2019
boy kissing girl

Përse dashuria e parë nuk harrohet kurrë?

Përveç puthjes së parë, dashuria e parë hap një botë mundësish dhe na ndihmon të zbulojmë aspektet e jetës që do të na shoqërojnë gjithmonë. Edhe […]
22/10/2019
married couple

Si ndryshojnë çiftet pas martesës?

Për ata që kanë dyshime, tani ka edhe një konfirmim: martesa të ndryshon. Kjo është treguar nga një studim i udhëhequr nga psikologu Justin Lavner nga […]
22/10/2019
man-and-woman-graduating

Po bëhet gjithnjë e më e vështirë gjetja e një mashkull të mirë .

E ardhmja e çifteve duket e zymtë pasi gjithnjë e më shumë gratë e arsimuara konkurrojnë më pak për të gjetur një partner të mirë për […]
21/10/2019
Halloween pumpkin

Pse e festojmë Halloween-in?

Mungojnë edhe dhjetë ditë që të vij Halloween-i, megjithatë javës tjetër kemi rezervuar për ju dy artikuj me ide për maska dhe dekorime. Sot, duke qënë […]
21/10/2019
Sucsessfull person

Displina, çelësi i suksesit

Disiplina është çelësi i suksesit në jetë. Pa të nuk mund të keni suksesin që dëshironi. Të gjithë njerëzit e suksesshëm do t’ju thonë të jeni […]
21/10/2019
Ulqinj-Xhamia e Peshkatarëve

Udhëtimi tre ditor në Mal të Zi

Deti me një mijë hije blu, vendi i qyteteve të lashta të stilit venecian, atmosferë elegante, male me sharm alpin dhe një fjord që të kujton […]
20/10/2019
kosovo-prizren-kalaja

Kosova: 5 Arsye për të vizituar Prizrenin

Njoh shumë pak njerëz që mendojnë për Kosovën si destinacion udhëtimi. Megjithatë, ky shtet i vogël në zemër të Ballkanit, larg nga rrugët klasike turistike, ka […]
19/10/2019
Futuristic picture

Filtrat Futuristikë të Gjeneratës Z

Qëkurse Narcissus u dashurua me reflektimin e tij në mitin klasik Ovidian, obsesioni për të kapur imazhin tonë është përhapur gjithnjë e më shumë. Sidomos në […]
17/10/2019

Pse duhet të lexoni më shumë libra?

Të rinjtë shqiptarë lexojnë pavarësisht tendencës për t’i quajtur të palexuar. Jo vetëm që lexojnë vazhdimisht, por vetëm në facebook unë jam pjesë e të paktën […]
17/10/2019

Historia e vërtetë e Mr.Bean

  Lufta e Rowan Atkinson për të qënë pjesë e skenës së madhe është shembulli klasik i vështirësive që duhet të kalosh për të arritur suksesin. […]
06/11/2015

Në qoftë se dëshironi të humbni barkun: Ky është mëngjesi ideal për ju.

Të gjithë duhet të dimë që mëngjesi është ushqimi më i rëndësishëm i ditës. Prandaj edhe nëse jeni në diet, mos e leni pa ngrënë mëngjesin. Sepse edhe […]
17/11/2015
filxhan me kafe

A munden 5 filxhanë kafe të j’u ndihmojnë të jetoni më gjatë?

Pija e gjetur për të reduktuar shancet për sëmundjet e zemrës, të Parkinsonit dhe Tipin 2 të diabetit, duke j’u falenderuar përbërësve që gjenden në kokrrat […]
17/11/2015
molla

11 Arsyet që duhet të hani çdo ditë nga një mollë

Molla është një nga frutet më të shëndetshme dhe të përballueshme. Jashtëzakonisht e pasur me anti-oksidantë, Vitamin C dhe fibra, e bënë atë një ushqim shumë […]
20/11/2015
këshilla të ushqyerit shëndetshëm

10 Këshilla për të ushqyer shëndetshëm fëmijën tuaj

Nuk është gjithmonë lehtë të inkurajoni fëmijët tuaj të hanë një dietë të balancuar. Ne kemi sjellur 10 këshilla që të zhvilloni shprehi të shëndetshme për […]
07/10/2019

5 fakte psikologjike mbi ëndrrat

Nëse ëndrrat do të rregjistroheshin do tregonin se sa kreative është mendja në të vërtetë. Ndonjëherë duket sikur shkenca nuk di tu japë përgjigje ëndrrave, por […]