Dua.com - Blog

22/11/2019
lidhje serioze

Çfarë duhet të bëni për të patur një lidhje serioze

Jeni mërzitur nga fakti që flirtimet e zakonshme zhduken brenda disa javësh dhe nuk kthehen në një lidhje serioze? Nëse mendoni se problemi vjen nga jashtë […]
21/11/2019
ditar

Përse duhet të mbani një ditar personal?

Nëse do të përmendja disa nga zakonet e mia të preferuara, mbajtja e një ditari personal është një prej tyre.  Krijimi i zakonit për të shkruar […]
21/11/2019
mbledhje per sukses

Pse nuk ke nevojë të jesh inteligjent për të qënë i suksesshëm?

Nuk duhet të jeni (veçanërisht) inteligjent ose i aftë për të krijuar një karrierë të suksesshme. Po, është e vërtetë dhe jo, nuk keni as nevojë […]
20/11/2019
martohen me pak

Përse çiftet po martohen më pak?

Kohë më parë martesa ishte e pashmangshme pasi çiftet binin në dashuri. Po tani? Përse çiftet po martohen më pak? Tani, pas gjysmë shekulli, termi martesë […]
20/11/2019
dashuroni ate qe beni

Përse duhet ta dashuroni atë që bëni?

Përse duhet ta dashuroni atë që bëni? Shumë njerëz do t’ju thonë: “Ndiqni ëndrrat dhe pasionet tuaja.” Unë mendoj se njerëzit e suksesshëm nuk e bëjnë […]
19/11/2019
qeni apo macja

Qeni apo macja? Kush fiton sipas shkencës?

Bota ka qenë gjithmonë e ndarë se cili është më i miri qeni apo macja? Disa thonë … “qeni është më i zgjuar” dhe të tjerë […]
19/11/2019
gjeni dashurine

Si ta gjeni dashurinë që kërkoni?

A po ëndërroni vallë të gjeni dashurinë e vërtetë?Jeni argëtuar me shoqet tuaja, keni shijuar lirinë tuaj, por keni filluar të mendoni se jeta si beqare, […]
18/11/2019
Kafeja

Si pihet kafeja nëpër botë?

Shumë vite më parë, pata fatin të punoja si ndihmëse banakiere dhe mësova shumë nga ajo eksperiencë. Kolegu im i punës, i cili ishte banakier që […]
15/11/2019
këshilla nga Bill Gates

4 këshilla nga Bill Gates për të qënë më të lumtur

Bill Gates është intervistuar shpesh herë, ku ndryshe nga ajo që besojmë, ka theksuar se nuk janë paratë ato që e bëjnë të lumtur. Na e […]
15/11/2019
jealousy

Xhelozia: ndjenjë natyrale apo sëmundje

Xhelozia ka qenë gjithmonë subjekt i këngëve, librave, filmave dhe artit në përgjithësi. Kemi provuar t’i japim një shpjegim kësaj ndjenje, duke u përpjekur mbi të […]
16/10/2019

10 tipare të njerëzve Karizmatik por që mund t’i mësojmë të gjithë

Disa persona menjëherë na bëjnë të ndihemi të rëndësishëm dhe të veçantë. Mjafton që këta njërëz të futen në dhomë dhe gjithçka merr tjetër shkëlqim. Jo […]