Qysh me gatu pite me spinaq? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me gatu pite me spinaq?

Flogerta Driza Flogerta Driza | Brumera | 07 September 2020 | 10:00

Përbërësit

BRUMI:

 • 1 kg miell
 • 500 ml ujë
 • 200 gr yndyrë/vaj ulliri
 • 1 luge kripë

MBUSHJA:

 • 1 kg spanaq
 • 100 gr djathë
 • 5 luge kos
 • 1 vezë
 • 2-4 qepë të reja
 • 1 luge kripë

Procedura:

 • Ujit me kripë i shtojmë miellin (së pari afër 600gr, pastaj duke i shtuar nga pak gjerë sa të fitojmë brum homogjen, mesatarisht të fortë).
 • Brumin e formuar e ngjeshim dhe e ndajmë në afërsisht 18 copëza në madhësinë e vezës. I ngjeshim një nga një kuleçët dhe i lëmë te mbuluar me letër kuzhine 10 - 20 min.
 • Pastaj duke i përmiellur i hapim kuleçtë me hollues/pec. Petët i rreshtojmë një nga një duke i lyer me nga një lug vaj, i ndajmë në dy kate me nga nëntë petë.
 • Njërin kat e shtrijmë mbi tepsinë e lyer me pak yndyrë, ia shtojmë përzierjen e spinaqit të grirë dhe kriposur, djathin,vezën, kosin dhe sipas dëshires qepët.
 • Katin tjetër e hedhim sipër spinaqit dhe formojmë rrethin e pites duke bashkuar skajët e dy anëve, pastaj shtojmë yndyrën e mbetur dhe pitën e përfunduar e fusim në furrë të nxehtë.
 • Pitja piqet për 40 -50 min. në temperature prej 250 grad dhe serviret me kos. Ju bëftë mirë!
dua