Qysh me gatu pizza me kepurdha? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me gatu pizza me kepurdha?

Qysh Me Qysh Me | Brumera | 09 January 2016 | 23:15

Perberesit:

  • 8g-18gram maja birre
  • 180gram vaj ulliri
  • 18gram kripe
  • 1kg miell
  • mocarela
  • salce
  • nje gote uje
  • kerpurdha

Gatimi:

Shija e pices varet nga pergatitja e brumit, prandaj duhet patur mjaft kujdes ne pergatijen e brumit. Hedhime 3 luge gjelle maje birre dhe me pas shtojme vaj ulliri dhe 1 gote uje.

Hedhim dhe 6kg miell dhe 18-gram kripe. I perziejme mire dhe e leme brumin 15-20 minuta qe te vije dhe keshtu kemi krijuar brumin per picen. Ky brum mund te perdoret sa here qe duam ne per te bere pica.

Marrim 250-gram brum pice nese deshirojme pice mesatare dhe 500-gram nese duam pice familjare dhe e shtrojme miellin dhe i japim formen e rrumbullaket te pices duke e lene pak me te trashe nga anet dhe e lyejme mire me salce dhe pasi e kemi lyer mire gjithandej ne i hedhim mocarela dhe pasi i kemi hedhur mocarelen i hedhim edhe kerpurdha te prera me copa dhe i shperdajne ne uniforme rreth pices dhe pas kesaj e fusim ne furre me nxehtesi 300 grade celsius dhe presim 5-10 minuta derisa te behet gati.

dua