Qysh me përgaditë kifle të shpejta? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgaditë kifle të shpejta?

| Brumera | 02 January 2018 | 10:05

Përbërësit për 4 persona:

  • 600 gr miell,
  • 1 pluhur paste
  • 1 lugë kripë
  • 1 dl vaj
  • 1 ajkë e thartë
  • 1 tharm e përzier në 2 dl qumësht
     

Kohëzgjatja e përgatitjes: 15 minuta

Gatimi

Brumi zihet dhe hollohet në formë të pjatës (rrumbullakët).

Preni në 8 pjesë dhe mbështillni.

Nëse doni mund t’i mbushni me djath ose me mbushje tjera sipas dëshirës.

Lëshojeni furrën në 180ºC.

Derisa furra të nxehet brumi pushon mjaftueshëm.

I lyeni me vezë dhe pjekni për 15 minuta.

Image

 

  • TAGS
  • #
dua