8 keshilla qysh me flejt pa medikamente? - Qysh Me nga dua.com 

8 keshilla qysh me flejt pa medikamente?

Qysh Me Qysh Me | Keshilla | 18 March 2011 | 06:06

Me poshte do ti gjeni disa keshilla qe te mund te fleni pa ndihmen e medikameteve:

  1. Ushtrimet, pervec qe jane te shendetshme per trupin, mund te ju ndihmojne te fleni me mire gjate nates. Vetem sigurohuni qe te mos ushtroni shume afer kohes se gjumit. Stimulimi nga ushtrimet e ngrite temperaturen e trupit dhe trupit i nevojiten temperatura me te uleta per te fjetur.
  2. Erresoni dritat ne shtepi nje ore ose dy para se te shtriheni. Kjo shkakton ndryshim kimik ne trup dhe dergon sinjal qe ju po beheni gati te fleni.
  3. Shmangeni dremitjen. Nese ndiheni aq lodhshem, shtrihuni shkurt (5-10 minuta me se shumti, perndryshe do te perfundoni ne gjum te thelle dhe te jeni me te lodhur kur ngriheni nga gjumi) dhe ate heret gjate dites. Sa me afer kohes se gjumit qe dremiteni, aq me shume do te ndikoj se si dhe kur do fleni.
  4. Duhani, alkoholi, dhe kafeina. Shmangni ato me ore te tera para gjumit.
  5. Nese asnjera nga keto nuk funksionon atehere do te ishte mire t’i hidhni nje sy shtratit tuaj. A eshte i vjeter? Kur eshte hera e fundit qe keni blere dyshek? A eshte dysheku shume i forte apo i bute? A eshte jasteku shume i rrafshet? Te gjitha keto mund te ndikojne se si fleni gjate nates.
  6. Kur nuk jeni duke fjetur, mos qendroni ne shtrat. Mos i beni detyrat e shtepise ne shtrat. Mos shikoni TV ne shtrat (pervec nese ju ndihmon te fleni me lehte). Perdoreni shtratin tuaj vetem per gjume dhe per te bere dashuri.
  7. Kjo eshte e rendesishme: nese e caktoni alarmin te ju zgjoj nga gjumi gjate diteve te punes, atehere bejeni kete edhe per fundjava. Ndoshta tentoni qe t’i mbushni baterite gjate fundjaveve por trupat tone nuk funksionojne ne ate menyre. Ne kemi nevoj per gjume te qendrueshem, cdo nate.
  8. Ndiqni keta hapa dhe ju do te duhej te fleni kendshem dhe duke u ndier i pushueshem kur te zgjoheni ne mengjes! Naten e mire dhe gjumin e embel!
dua