Qysh me i ditë ushqimet më të mira për zemër? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me i ditë ushqimet më të mira për zemër?

| Keshilla | 18 September 2017 | 19:06

Për të pasur një zemër të shëndetshme, duhet të jemi të kujdesshëm në atë se çfarë hamë që nga mëngjesi deri në darkë. 

Këto janë ushqimet që mjekët kardiologë i konsiderojnë si më të mirat për zemër:

Fibrat

Filloni ditën me një pjatë që përmban fibra, dhe në të cilën gjenden omega 3, folate dhe kalium. Ky superushqim me fibra mund të ulë nivelet e kolesterolit të keq LDL, dhe ndihmon në mbajtjen pastër të artierve.

Salmoni

Është i pasur me acide yndyrore të shëndosha dhe omega 3. Konsumimi i tij dy herë në javë zvogëlon për 30 % mundësinë e vdekjes nga sulmi në zemër.

Avokado

Shtoni një avokado në një sallatë sanduiç ose spinaq për të rritur sasinë e yndyrave të shëndosha të zemrës në dietën tuaj. Avokado ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit LDL, ndërsa rrit sasinë e kolesterolit HDL në trupin tuaj.

Vaji i ullirit

Vaj ulliri ul kolesterolin e keq LDL dhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së zemrës.

Manaferrat

Dredhëzat, mjedrat, boronicat janë plot me anti-inflamatorë, të cilat reduktojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. 

Image

 

dua