Qysh me i ditë përfitimet nga çaji kamomil? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me i ditë përfitimet nga çaji kamomil?

| Kuriozitete | 08 August 2017 | 17:01

Këtë herë, hulumtuesit në Universitetin e Ohios kanë zbuluar se një substancë që përmban kamomil, apigenina, mund të ketë një efekt toksik mbi qelizat e kancerit.

Testet e kryera tek minjtë kanë treguar se apigenina ka aftësinë për të shkaktuar vdekjen e qelizave të kancerit dhe i bën ato më të ndjeshme për kimioterapi.

Ajo i bllokon qelizat e kancerit, e ndalon përhapjen e tyre.

Një gotë çaj kamomili në ditë, ndihmon në mbrojtjen nga kanceri, theksojnë studiuesit.

Apigenini përveç në çajin e kamomilit, gjendet edhe tek majdanozi dhe tek selinoja.

Image

 

dua