Qysh me i zgjatë qerpikët? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me i zgjatë qerpikët?

Qysh Me Qysh Me | Bukuri | 29 November 2016 | 20:19

Me kalimin e kohës, qerpikët bëhen më tëhollë dhe më të shkurtër falë procesit të humbjes së rigjenerimit.

Ekzistojnë tretman të ndryshëm nëpër dyqane dhe sallonet e bukurisë për të pasur qerpikë më të gjatë, por të njëjtat rezultate mund t’ i arrini falë disa tretmanëve natyrale.

qerpik

1. Konsumoni ushqime që përmbajnë keratinë

Keratina është një nga nutrientet primare që mbajnë flokun e shëndetshëm. Prandaj duhet të hani ushqime të pasura me proteina, si mish pule, peshku, vezë, oriz dhe bishtaja.

humbje-peshe-4

2. Vaji kastori

Falë përbërësve të vajit të kastorit, qerpikët forcohen dhe rriten. Sikurse te vaji i ullirit, e aplikoni para se të shkonin shtrat dhe shpëlani mëngjesin vijues. Mund të merrni edhe një ambalazh të zbrazët të masakrës, ta ruani vajin aty dhe ta aplikoni në qerpikë.

qerpik-2

3. Vaji i ullirit

Kjo është më mirë se gjithçka tjetër për pastrimin e folikulave të qerpikëve, duke eliminuar gjithçka që i kontaminon ata. Kjo stimulon rritjen dhe procesin e rritjes. Përdorni pak pambuk për të aplikuar vajin e aloe verës çdo ditë në qerpikët tuaj para se të shkoni në shtrat.

4. Kamomili

Pasi të keni pastruar fytyrën dhe keni hequr gjithë grimin, hidhni lulet e kamomilit në një enë. Kur të ketë vluar, e lini të ftohet dhe e aplikoni në qerpikë përmes pambukut. Përsëriteni çdo ditë, derisa rezultatet do t’i vëreni brenda muajit.

 

  

 

dua