Qysh me përgatit maska për fytyrën DIY për secilën ditë jave? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgatit maska për fytyrën DIY për secilën ditë jave?

Flogerta Driza Flogerta Driza | Bukuri | 23 March 2020 | 12:57

Nuk ka shumë që një maskë e mirë për fytyrën nuk mund të shërojë. 

Prandaj, tani që jeni të mbyllur në shtëpi, pse të mos e shfytëzoni për të bërë disa maska fantastike. Po ju sjellim 7 maska për secilën ditë të javës. 

 

Recetë maske për fytyrën DIY për të hidratuar fytyrën

Çfarë ju duhet:

- 1/2 avokado.

- 1 lugë gjelle mjaltë.

- Një grusht tërshërë ose krunde tërshërë.

 

Përzjei përbërësit, vendoseni në fytyrë përbërjen dhe mbajeni për 15 minuta. Shpëajeni me ujë të vakët.

 

Recetë maske për fytyrën DIY për përmirësimi e tonit të lëkurës

Çfarë ju duhet:

- 1 lugë gjelle kos natyral, të thjeshtë.

- 1 lugë gjelle mjaltë.

- 1 lugë pluhur shafrani.

 

Ndiqni po të njëjtat udhëzime si më sipër.

 

Recetë maske për fytyrën DIY për shkëlqim të fytyrës

Çfarë ju duhet:

- 1 lugë pluhur kakao.

- 1/4 papaja.

- Një shtrydhje xheli Aloe Vera.

 

Thjesht hidhni të tre përbërësit në një tas, përzjeini, lëreni të qëndrojë në fytyrë për 10 minuta dhe fshijeni e shpëlani fytyrën.

 

Recetë maske DIY për fytyrën për të luftuar puçrrat dhe aknet

Çfarë ju duhet:

- 1 lugë gjelle mjaltë manuka.

- 1 lugë çaji pluhur shafrani.

- 1/2 lugë çaji kripë e Detit të Vdekur.

 

Thjesht përzjeini së bashku, përdorni një furçë të pastër për ta aplikuar në fytyrën tuaj (duke i kushtuar vëmendje shtesë Zonës T), dhe lëreni të funksionojë për 10-15 minuta para se të shpëlani me ujë të ngrohtë.

 

Recetë maske për fytyrën DIY për të minimizuar poret e zgjeruara

Çfarë ju duhet:

- 1 vezë e bardhë.

- 1 lugë gjelle mjaltë.

- Pak shtrydh lëng limoni.

 

Thjesht përzierni ato së bashku, aplikojeni në fytyrën tuaj dhe shpëlajeni. Aplikoni pas saj hidratuesin tuaj.

 

Recetë maske për fytyrën DIY për lëkurën me yndyrë

Çfarë ju duhet:

- Gjysma e avokados.

- 1/4 kastravec, i shtrydhur në blender.

 

Kjo është një maskë super ftohëse që do t’jua lërë lëkurën të pastër dhe të freskët. Përzieni në një blender, aplikojeni për 15 minuta, shpëlajeni dhe shijoni freskinë.

 

Recetë maskë për fytyrën DIY për të mbroni kundër ndotjes

Çfarë ju duhet:

- Një pjesë e bajameve tokë.

- 2 lugë vaj ulliri.

 

Lëreni të qëndrojë për 10 minuta, por para se ta shpëlani, masazhoni butësisht pastën në lëkurën tuaj për të hequr make-upin e mbetur, qelizat e ngordhura dhe yndyrën e tepërt.

dua