Paqë Tradicionale

nga Argjenda Selmani

Përbërsit për Brumin e Paqes:

 • 3 Ve
 • 3 luge ( gjelle ) Kos
 • 3 luge ( gjelle) Vaj
 • 1 aditiv per Brume ( peciv )
 • Miell – ( Ne baze te nevojes )
 • Kripe
 • 1 kg Nisheste

Gatimi i Brumit: Te gjithe perberit se bashku i perziejm me misker , pasi qe masa te behet homogjene hedhim Miell deri sa Brumi te marr dendsin e duhur ( sikurse brum i bukes ) , Pasi qe te kemi bere brmuin , nga Ky brum ndajm 20 Kulaq ( d.m.th nga secili kulaq nga 1 petë ) . Pastaj Brumi lihet qe te pushoj rreth 20 minuta, Pasi qe te pushoj fillon qe nje nga nje të kulaqët të i T'hollojm , thomllimi i kulaqeve behet me Niseshte . Pasi qe kemi t'holluar dhe i kemi vendosur petët në një Enë ( Tepsi ) të rrumbullakët , atëher marrim 1 Margarin ( të shkrir ) , dhe ja hedhim Paqë siper , pasi qe te kemi hedhur maragarinen e shkrir e prejm Paqen ne form Katrore , Rombike , ( mvaret se si deshirojm ne ) . Pjekja bëhet në temperatur 200 Gradë Celcius per Afro 15 minuta ( deri sa Paqja te marr ngjyr te Kuqërremt ) Përbërsit për Salcen e Paqes:

 • 200 gr. Mish vici
 • 3 thelbinj hudhre
 • 5 Luge ( gjelle ) Kos
 • 1 apo 2 luge Piper i kuq

Gatimi i Salces: Në një enë Ziejm mishin mire e mire , pasi qe te zihet mishi perzihet se bashku me 3 thelbinj hudhre edhe 5 luge Kos dhe perzihet gjersa masa te behet Homogjene . Salcen e pergaditur e hedhim siper gjdo cope ( katrori ) te Paqes . Mbas ksaj në një enë marrim 100 Gr Margarine dhe 1 apo 2 luge biber te Kuq dhe i veme ne zjarr , perzihen mire e mire , pasi qe masa te jete perzier atëher edhe këtë e hedhim mbi Copat e Paqes qe me pare e Kishim Prere …