Qysh Me - Kërko - Qysh me mbajtë detoks një ditor? 
Kyçu

Qysh me mbajtë detoks një ditor?

Arbona D Arbona D | Pije | 22 November 2017 | 17:53

Filloni strategjinë tuaj të pastrimit nga mëngjesi: një gotë me ujë të vakët me shtimin e disa pika limoni të freskët do të ndihmojë detoksifikimin e trupit tuaj duke eliminuar toksinat.

Për një mëngjes të lehtë dhe ushqyes, mos humbisni boronicat, të shkëlqyera për qarkullimin e gjakut, pjeprin dhe lëngun e portokallit.

Mirëmëngjes Detox

Do të plotësojnë vaktin një tas i vogël me kos dhe çaji jeshil,i shkëlqyer kundër radikalëve të lirë, ose kafe, e cila, në doza të rekomanduara, stimulon metabolizmin.

A keni provuar elbin?

Fibrat e tretshme në ujë të kësaj pije ndihmojnë në balancimin e zorrëve.

Një këshillë: nëse nxitoni në mëngjes, përgatitni një pjatë frutash një natë më parë: zgjimi do të jetë më i ëmbël.

Ora e pas mëngjesit

Në mesin e vakteve mes mëngjesit dhe drekës, përjetimi i urisë është normal.

Shmangni kafen, e cila mund të nxisë ndjenjën e urisë.

Mbani një grusht bajame ose lajthi, të pasura me vitaminë B, për të shoqëruar me një frut sezonal.

Vendosni në çantë një enë ku mund të merrni perime të pagatuara, të lara dhe të prera, ose sallatë, për t’u konsumuar me një fetë buyke integrale.

Kjo do të shmangë tundimin e kalorive duke favorizuar pastrimin e trupit.

Uji i çmuar

A ndiheni të liruar? Merrni një lugë magnezi në ditë rregullisht, në tableta ose shkriheni në ujë të vakët: kjo do t’ju ndihmojë të rregulloni ritmin e gjumit, të përmirësoni stresin, të ndiheni më të gjallë.

Ndjenja e lodhjes ose fillimi i ndjenjës së dhimbjes së kokës janë shpesh një magji e një defiçiti hidratues: një gotë ujë do t’iu ndihmojë të ringjallni trupin tuaj.

Uji gjithashtu ka efekte pozitive në metabolizmin dhe ndihmon për të humbur peshë.

Nëse tenton të harrosh për të pirë, merr zakonin e mbajtjes së një shishe uji që mund të mbushësh sa herë të duash.

Drekë inteligjente

Edhe nëse shpesh hani jashtë shtëpisë, jini të kujdesshëm për të zgjedhur një vakt të ekuilibruar dhe ushqyes sa më shumë që të jetë e mundur. Shikoni … pjatat e tavolinave të tjera! Shmangni makaronat të cilat janë të pasura yndyrë.

Merrni një fetë bukë integrale të shoqëruar me perime ose peshk.

Zgjidhni perime sezonale: një efekt detoksifikues i siguruar me asparagë, karçiof, brokoli, finok, selino . Si thoni të përfundoni pushimin tuaj të drekës me një sallatë frutash?

Të hidratohemi me bimët

Radhiqet janë të vlefshme për detoksifikimin e mëlçisë dhe fshikëzën e tëmthit.

Edhe thupra, e cila është e mirë për qarkullimine gjakut është një dietik i fuqishëm dhe ndihmon në eliminimin e acidit urik, së bashku me hithrën, livandon.Ju mund të konsumoni këto bimë gjatë pasdites.

Dushi i mbrëmjes

Zbut lëkurën, ndihmon rigjenerimin e qelizave dhe ka efekte detoksikimi:

Kripa e Himalajës ju ndihmon të përfundoni ditën me një fund të shijshëm.

Hidhni një tas me kripë në ujin e nxehtë të banjës; në çdo rast mund të jetë një kuzhinë.

Nëse jeni në dush, kaloni përmes trupit, nga këmbët në fytyrë, një vaj natyral, pastaj masazhoni lëkurën nga poshtë lart, me lëvizje rrethore me një grusht kripë që ju mund të mbani pranë jush në një tas, ku të shtoni vaj esencial të dëllinjës, selvisë ose rozmarinës, me aromë intensive dhe të shkëlqyeshme për t’u qetësuar pas një dite të lodhshme.

Image

 

  • TAGS
  • #

Komentet

Të Ngjajshme

dua