Qysh me i ditë përfitimet nga mjalti?

nga Argjenda Selmani

 Të gjithë e dimë se sa i shëndetshëm dhe i nevojshëm është mjalti për shëndetin tonë. Mirëpo a i dini të gjitha përfitimet nga mjalti? Të gjitha të mirat që mund t’i keni nga një prej ushqimeve më të vjetra në botë?

Lexoni këtë artikull deri në fund për të mësuar se si mund ta përdroni mjaltin për të përfituar shumë të mira. Mirëpo edhe për të shëruar shumë probleme shëndetësore që mund t’i keni. Përfitimet nga mjalti janë të shumta sa që edhe ju vetë do të habiteni kur t’i mësoni të gjitha!

Zbut fytin dhe kollin

Përveç zbutjes së kollës, mjalti mund të veprojë si një antibakterial i butë. Ai mund t’iu sjellë dobi nëse keni një dhimbje të fytit. Hidhi një gjysmë gote ujë mbi 1 lugë çaji xhenxhefil të integruar. Pastaj shtoni lëngun e një gjysmë limoni dhe një lugë çaji mjaltë. Pastroni gojën me këtë përzierje për lehtësim.

Shëron djegjen

Një studim klasik zbuloi se djegiet e trajtuara me mjaltë u shëruan më shpejt dhe shfaqën inflamacion më pak sesa sulfadiazina e argjendit, një trajtim i zakonshëm për djegien.

Përmirëson gjendjen e kolesterolit

Një studim në Dubai zbuloi se krahasuar me pjesëmarrësit që morën një zgjidhje glukoze, ata që konsumonin 250 ml ujë me 75 gramë mjaltë natyral për 15 ditë ulën kolesterolin e tyre të përgjithshëm dhe atë të “keq” të lipoproteinës, duke ngritur  lipoprotein e” mirë

Trajton aknet

Përmbajtja antimikrobiale e mjaltit mund të zvogëlojnë inflamacionin nga aknet e fytyrës, sipas Joey Green, autor i mjeteve juridike magjike të Joey Green.Për një ilaç të përsosur për puçrra fytyre, përziejini pjesë të barabarta të mjaltës dhe arrëmyshkut tokësor, pastaj lëreni në fytyrë për 20 minuta para se ta lani.

Eliminoni zbokthin

Përdorimi i një larësi të flokëve prej mjalti mund të zbutë lëkurën e kokën tuaj. Mund dhe të ndihmojë në luftën kundër zbokthit. Studiuesit kanë studiuar përdorimin e mjaltit në pacientët që vuajnë nga dermatiti seborrheik dhe zbokthin dhe zbuluan se duke përdorur larjen me mjaltë, e lehtësoi kruarjen dhe përmirësoi heqjen e luspave. Edhe nëse keni vetëm zbokth të rastit, larja me mjaltë mund të ndihmojë. Mjalti ka veti anti-fungale dhe hidraton kokën. Holloni mjaltin me pak ujë të ngrohtë dhe masazhoni në kokës për 2-3 minuta.
Për më shumë informata shikoni videon e më poshtme: