Qysh me i shëru duart e çara?

nga Argjenda Selmani

E dimë sa e mërzitshme është kur lëkura e duarve na çahet dhe na ashpërësohet. Jo rrallë herë për ketë problem nuk kryjnë punë kremërat  e prodhuar enkas për duart e çara? Prandaj ne po ju rekomandojmë një maskë për lëkurën e çarë e cila ju garanton zbutje dhe lëkurë të butë.

Si përgatitet kjo maskë?

Një gotë drithëra ose tershërë bëhet bashkë me dy trëndafila të copëtuar dhe lugë gjelle vaj bajamesh. Të gjithë përbersitë i hedhim në një enë me 4-5 gota ujë. I vendosim duart mbrenda për 15-20 min. Maskën për duart e çara përdoreni saherë të keni nevojë.

Cilat vitamina duhen pirë për çarjet në duar?

Për shkak të mungesës së vitaminave E dhe A në trupin e njeriut, mund të shfaqen çarje në duar, trajtimi i një problemi të tillë është i mundur me ndihmën e rimbushjes së elementëve gjurmë të humbur. Ata mund të jenë të dehur në mënyrë të plotë. Të mbeturinave në lëkurë, ose të përfshijë një dietë të ushqimeve të tilla si pjeshkë, vezë, arra, perime, bishtajore, drithëra dhe zarzavate. Çdo ditë ju duhet të hani ullinj të pafinizuar, luledielli dhe gjalpë.

Pse plas lëkura në duart tuaja?

Ky problem shpesh përkeqësohet tek shumë njerëz me ardhjen e të ftohtit dhe fillimin e verës. Kur lëkura në duar të thahet dhe plasaritet, arsyet mund të jenë të ndryshme dhe varen nga:

Ndikimi i jashtëm – shkaktuar nga lagështia e ulët në dhomë, riparimet ose ndryshimet klimatike. Më shumë në gjendjen e lëkurës ndikon në acarim nga kimikatet shtëpiake, duke larë duart në ujë jo të pastër dhe mungesa e kujdesit të duhur.
Karakteristikat e brendshme të trupit – provokuar nga shëndeti i dobët. Mund të shkaktohet, infeksione,ekzeme, alergji, anemi, diabet, çrregullime hormonale, ose sëmundje fungale. Lëkura e plasur në duart me mungesë të vitaminave dhe mineraleve esenciale