Qysh me mbajtë dietën anti-celulit?

nga Argjenda Selmani

E Hena

Mengjesi:
 • nje filxhan qumesht pjeserisht te skremuar (200 ml);
 • 1 copë bukë;
 • 150 g di kumbulla te thata
Pas mengjesit:
 • nje gote me leng boronice pa sheqer (150 ml)
Dreka:
 • 80 g makarona (penne) jo shume te ziera me vaj,
 • 2 luge salce domate te fresket
 • dhe nje luge djathe te grire;
 • sallate mikse (perime dhe gjethe jeshile (jeshilleqe tip spinaq, sallate jehsile, rukola, etj), domate, piper, kastravec, karrota);
 • Caj bishtmithi.
Zemra:
 • Fruta pylli me leng limoni (150 gr)
Darka:
 • sallate mikse me marule,
 • domate,
 • karrota dhe
 • 2 veze te ziera,
 • nje panine soje (50 g);
 • 150 gr Kivi,
 • Caj bishtmithi.

E Marta

Mengjesi:
 • Nje filxhan kafe elbi,
 • nje tas kos I skremuar (125 g);
 • 4 biskota te thata;
 • 150 gr dardha.
Pas mengjesit:
 • Nje gote me leng ananasi pa sheqer (150 ml)
Dreka:
 • 80 gr oriz me vaj,
 • kunguj te njome te skuqura ne tigan me qepe,
 • (te copetuara) dhe nje luge djathe I sallate mikse,
 • Caj lule murrizi.
Zemra:
 • Nje molle (1509)
Darka:
 • 200 gr fileto merluci ose plaice e zier me avull,
 • ose 100 gr gjize lope ;
 • miks perimesh (fasule, kunguj,) te ziera me avull ;
 • nje fete buke integrale (30 g);
 • 150 gr kivi,
 • Caj lule murrizi.

  E Merkura

Mengjesi:
 • nje filxhan qumesht pjeserisht te skremuar (200 ml);
 • 4 biskota te thata me tershere;
 • 150 gr sallate me fruta te stines.
 • Pas mengjesit:
 • 150 gr boronica.
Dreka:
 • 80 gr spageti pak te ziera,
 • me molusqe dhe vaj;
 • kunguj te zier;
 • tisana geshtenje kali (ose indie).
Zemra:
 • Nje tas kos natyral (125 gr)
Darka:
 • 120 gr mish viqi;
 • speca djeges,
 • kunguj dhe patellxhane zgare ;
 • nje panine soje (50 g);
 • nje molle (150 g);
 • Caj geshtenje kali.

E Enjtja

Mengjesi :
 • nje filxhan qumesht pjeserisht te skremuar me pake kafe
 • elbi 200ml,
 • dhe 2 luge me drithera ,
 • 150 gr ananas
Mbas mengjesit :
 • nje lenge molle i ber vet me pake uje 150 gr
Dreka :
 •  50 gr thjereza te zjera me ndonje erez sipas deshires ,
 • sallate jeshile me pake leng limoni ,
 • dhe se fundmi nje caj.
Zemra :
 • nje gote me leng qitroje 150 ml
Darka :
 • 120 gr risoto me mish pule,
 • sallate mikse me fara soje,
 • speca dhe karrota,
 • nje fete buke me drithera te ndryshme 30gr,
 • 150 gr kumbulla ,
 • Caj Lule radhiqe.

E Premtja

Mengjesi:
 • nje filxhan kafe elbi,
 • nje gote kos pa yndyrne 125 gr,
 • 4 feta buke te thekur,
 • nje qitro 150 gr.
Mbas mengjesit
 • 150 gr ananas.
Dreka:
 • 80 gr makarona flutur te gatuar me copeza domatesh (qershi),
 • dhe ca gjethe laker
 • dhe 50 gr gjize,
 • sallate me lakra domate dhe leng limoni,
 • dhe caj.
Zemra:
 • 150 gr rrush i eger (fruta pylli)
Darka:
 • 200gr peshk i pjekur ;
 • sallate me fara soje
 • dhe kokrra misri,
 • nje panine me mjell soje 50gr,
 • dhe nje gote me leng agrumesh 150ml,
 • nje molle ne furre (e pjekur) 150gr,
 • Caj Bliri.

E Shtuna

Mengjesi:
 • nje filxhan qumesht gjysem te skremuar 200 ml,
 • 4 feta buke te thekur,
 • nje molle 150 gr.
Mbas mengjesit :
 • leng rrushi te eger pa i shtuar sheqer 150 ml
Dreka:
 • 120 gr me brinje vici,
 • nje sallate mikse ,
 • nje molle ne furre 150 gr ,
 • dhe nje caj Bliri.
Zemra :
 • nje gote me leng qitroje 150 ml
Darka:
 • nje pice vegjetarjane ( me spinaq )me gjize dhe pa djalle mocarele ,
 • speca kungulleshka patellxhane te pjekura ne gril ,
 • 150 gr fruta pylli,
 • Caj Meshtekne.

E Diela

Mengjesi:
 • nje filxhan kafe elbi ,
 • nje gote kos pa yndyrne 125 gr ,
 • 4 feta buke te thekur ,
 • 150 gr kiëi
Mbas mengjesit :
 • nje gote me leng rrushi te eger 150 ml
Dreka:
 • 200gr kallamar (oktapod) te gatuar me pake leng dhe me bizele,
 • nje panine me mjell soje 50 gr,
 • nje filxhan caj
 • Zemra :
 • lengun e nje qitroje 150 ml
Darka:
 • 100 gr proshute ,
 • me ca lakra te grira dhe ca grimca djath,
 • nje sallate mikse,
 • nje fete buke me drithera te ndryshme 30 gr ,
 • 150 gr dardhe ,
 • Caj Bishta qershie.