Qysh me përgaditë amareta me bajame?

nga Argjenda Selmani

Përbërësit:

  • 300 gram bajame
  • 300 gram sheqer
  • 3 të bardha të vezës.
  1. Bluhen arrat ne mikser dhe rrihni mire vezet derisa te krijohet nje mase e qendrueshme.
  2. Pasi te bardhat te jene gati i bashkojme me sheqerin dhe arrat e grira.
  3. Perzihen mire.
  4. Ne tepsine e furres shtrojme nje leter alumini dhe me nje luge ndajme dhe vendosim mbi leter masen e qendrueshme qe pergatitem.
  5. Piqen ne temperature te ulet 100 grade per 40 minuta  derisa te jene pjekur mire.
  6. Largoni nga furra.
Image