Qysh me përgatit palapeta të shijshme me kafe për mëngjes?

nga Argjenda Selmani

Qysh me përgatit palapeta të shijshme me kafe? Palapetat me kafe apo jo, janë ndër të preferuarat e mia. Megjithatë, po ju sjell sot një recetë super interesante dhe të shijshme. Provojeni!

Përbërësit për palapeta

 • 240g miell
 • 1 lugë gjelle pluhur kafeje
 • 2 lugë gjelle sheqer
 • 1 lugë çaji pluhur për gatim
 • 30 gr gjalpë
 • 1 gotë qumësht
 • 1 vezë
 • Kripë 

Përgatitja: 

 1. Në një enë të thellë përzieni miellin, pluhurin e kafesë, sheqerin, pluhurin për gatim dhe pak kripë. Përziejeni për pak minuta derisa të krijohet brum homogjen për palapeta.
 2. Shkrijeni gjalpin në një enë më vete.
 3. Gjalpin e shkrirë dhe qumështin shtojeni në enën e parë, pastaj shtojeni edhe vezën në të njëjtën enë.
 4. Përziejeni mirë me mikser. Brumi nuk duhet të jetë shumë i lëngshëm.
 5. Një lugë gjelle të brumit hidheni në tiganin e nxehtë. Kur shihni flluska të vogla që shfaqen në palapetë, rrotullojeni.
 6. Palapetën lëreni në tigan derisa ana tjetër të marrë ngjyrë të kaftë të artë. 

Ju bëftë mirë!