Qysh me përgatit patate të skuqura në tigan, stil francez?

nga Flogerta Driza

Patate të skuqura në tigan janë një nga kënaqësitë më të thjeshta të jetës. Gjithçka që ju nevojitet janë disa patate, pak yndyrë dhe shumë kripë. Kjo shumëllojshmëri franceze i ngre në piedestal patatet e skuqura, sidomos me shtimin e qepëve të karamelizuar dhe shumë gjalpë. E çfarë mund të mos i pëlqesh këtij kombinimi?

Serviret: Për 4 veta
Koha e përgatitjes: 45 minuta

Përbërësit për patate të skuqura: 

  • 2 patate ruse, të qëruara dhe të prera në raunde të trasha,
  • 3 lugë gjelle gjalpë,
  • 3 lugë gjelle vaj perimesh,
  • 2 qepë të vogla, të prera hollë,
  • Majdanoz të copëtuar,
  • Kripë Kosher dhe piper.

Përgatitja:

Mbulojini patatet me ujë të ftohtë pasi t’i keni qeruar e prerë. Lërini të ziejnë derisa të zbuten, rreth 4 minuta. Kullojini plotësisht. Nxehen 1 lugë gjelle gjalpë dhe 1 lugë gjelle vaj në një tigan të madh deri sa të zbehen, shtoni gjysmën e patateve të përgatitura dhe 1/2 e qepëve.

Lëreni të gatuhen derisa patatet të fillojnë të skuqen dhe qepët të bëhen të arta, për rreth 5 minuta.Shtoni pjesën tjetër të gjalpit, vajin, patatet dhe qepët dhe vazhdoni të gatuani, duke i përzier deri sa të zbuten dhe skuqen të gjitha qepët, rreth 15 minuta. Hiqeni nga nxehtësia dhe përzieni në majdanoz. Shtoni kripë dhe piper përpara se ta servirni.

Ju bëfshin mirë!

banner