Qysh me përgatitë tortën me të shijshme me keksa?

nga Argjenda Selmani

Qysh me përgatitë tortën me të shijshme me keksa? Recetat e tortave me keksa janë të shumta. Mirëpo, ka një që vlerësohet si ndër me të mirat! Përpos tortave – keksa ka edhe një petë që piqet fillmisht. 

Kombinimi i biskotave me ajkë e bën këtë ëmbëlësirë ndër më të mirat. Receta që po ua prezantojmë më poshtë është për një tepësi mesatare.

Përbërësit e petës:

 • 6 ve
 • 6 lugë sheqer
 • 3 lugë kakako
 • 6 lugë miell
 • 1 pecivë
 • 1 gotë qumësht (me të cilën do ta lagim petën pas pjekes, duke e shpuar me pirun)

Përbërësit e mbushjes:

 • 4 krema për tortën e vanilës
 • 1 gotë ujë të gazur
 • 2 shmand të vogël
 • 3 lugë sheqer pluhur
 • 300 gr keksa të bluar

Përgatitja

Përbërsitë e petës i rrahim në mikser. Pjekja bëhet në temperaturën 250 gradë. Pas pjekjes e prejmë petën dhe e shpojmë vende-vende me pirun. Pastaj e lagim me një gotë qumësht që të zbutet dhe ta përdorim për kekun.

Mbushja

Ena 1 – Katër kremra tpër torte të vaniljes i rrahim me mikser bashkë me një gotë ujë të gazur.
Ena 2 – i përziejmë me lugë 2 shmand dhe 3 lugë sheqer pluhur deri sa të përzihen mirë. Pastaj i hedhim 300 gr kekesa të bluar në këtë enë dhe i bëjmë të gjitha bashkë bashkë. Në fund i përziejmë mirë të dyja përmbajtjet që përgatitëm në një enë dhe me to lyejmë tortën përmbi. Para servirjes duhet të ftohet rreth 2 orë në frigorifer. Ju bëftë mirë!