Qysh me qenë më të shoqërueshëm?

nga Argjenda Selmani

Keshillat tona per te prishur murin mbrojtes te padukshem qe ne na ndan nga socializimi me te tjeret jane:

Ti qeshni te tjereve

Kjo eshte dicka shume  fshehur qe mund te jete mjaft e dukshme, nje buzeqeshje eshte nje buzeqeshje dhe frymezon nje ndjenje te kendshme,  bindese. Dhe duhet ti adresoheni gjithmone dhe me thjeshte dikujt qe vezhgon mire. Nje menyre tjeter efikase terhiqni simpatine : shikoni ne sy. Ne sjellje qe do ju lejoje te terhiqni vemendjen  dhe emocionet e degjuesit. Ky eshte nje ushtrim shume I mire per tu bere me pak te turpshem dhe te kultivoni optimizmin.

Kur ju flasin

E thjeshte dhe efikase: te flisni me sa me shume njerez ne dite. Per Beatrice Milletre , gjithcka eshte nje ceshtje trajnimi sa me shume njerez njihni aq me e thjeshte do te jete. Ajo I keshillon me te turpshmit, te fllojne me gjerat me banale si per shembull: te ushtroheni ne stacionin e autobusit ose ne rradhen e supermarketit.  Shume shpejt, do te shikoni qe pjesa me e madhe e njerezve jane te lumtur kur I flasin, eshte per gjerat me te vogla  “ po bie shi ose sa kohe e bukur eshte sot?”

Duhet te jeni te kujdesshme dhe kur degjoni

Si fillim duhet ta lini tjetrin te shprehet, pa ja nderprere fjalen. Ne psikologji kete e quajme “ degjim active”. Nje menyre me e mire per te njohur bashkebiseduesin tuaj , duke njohur shijet ,deshirat…Duke zgjedhur nje emer, nje  hollesi mund te njiheni si persona te sinqerte dhe simpatike. Ajo ringjalle gjithashtu kuriozitetin te njihni njerez te rinj dhe nje menyre tjeter per te pare gjerat…

Ruani marrdhenien qe keni krijuar

Tani qe dini te buzeqeshni, te ndermerrni hapine e pare dhe te degjoni, do jete me e thjeshte se si te silleni me kete menyre te re jetese . Mos bini pre e lajkave , te besh komplimenta eshte nje akt qe e vleresojne te gjithe  ne momentin qe ajo behet me sinqeritet. Dhe mbi te gjitha, evitoni temat negative te bisedes  ( kritikat etj) ose qe te merzisin ( politika, feja). Si perfundim, mos hezitoni te ftoni dhe te kerkoni te tjeret, thekson eksperti, a pritur qe ajo te vij gjithmone prej tyre.