Qysh me trajtu skalpin e thatë që të keni flokë të shëndetshëm?

nga Argjenda Selmani

Nëse e keni skalpin e thatë ne ju kuptojmë shumë mirë. Trajtimi i tij di të jetë shumë problematik. Mirëpo ne kemi disa këshilla  se si duhet ta trajtoni atë në mënyrë që të keni flokë të shëndetshëm? Fatkeqësisht shpesh herë as shamponët e ndryshëm nuk japin rezultat.

Skalpi i thatë i kokës e ka problem një pjesë e madhe njerëzish. Mirëpo, e gjitha që ju duhet është një maskë e thjeshtë e përgatitur në kushte shtëpie.

Qysh me përgatit maskë për skalpin e thatë?

Gjërat që ju duhen: 1 të bardhë të vesë, 2 lugë gjelle mjaltë, 1 lugë gjelle vaj bajamesh dhe 2 lugë gjelle majonez.

Përgatitja

1 të bardhë të vezës e rrahim me mikser dhe shtojmë 2 lugë gjellë mjaltë plus 1 lugë gjelle vaj bajamesh dhe 2 lugë gjelle majonez. Masën e aplikon në kokë duke e masazhuar skalpin. Pastaj duhet ta mbani për 10 minuta. Pastaj i pastroni flokët me ujë më të ftoëet fillimisht. Kurse pastaj mund ta përdorni ujin më të ngrohët.

Përdorimi 

Në mënyrë që maska të ketë efekt duhet ta aplikoni 1-2 herë në javë. Mos harroni se duhet të jeni të durueshem dhe ta përdorni masken për disa javë apo muaj me radhë për rezultate!