Një recetë verore dhe e shijshme - Qysh Me nga dua.com 

Një recetë verore dhe e shijshme

Qysh Me Qysh Me | Receta | 16 July 2019 | 23:02
Koha e përgatitjes 30 minuta deri në 1 orë Koha e gatimit 10 deri në 30 minuta Për 4 persona. Përbërësit: 15g kërpudha të thata të egra 1.4 litra ujë të zier 2 lugë salcë soje të errët 1 kubet perimesh 4 lugë krem oriz ngjyrë kafe 200g noodles 396g bukë e thatë në formë kubike 2-3 lugë vaj luledielli 4 vezë të mëdha të ziera 150g kërpudha të zakonshme të bardha 100g fasule 6 thelpinj hudhra 50g arra Përgatitja: Vendosni kërpudhat e thata në një tigan të madh të rëndë dhe mbulojini me ujë. Shtoni salcë soje, kubin e perimeve dhe orizin e zi krem dhe lërini të ziejnë derisa kubiku i perimeve të shpërbëhet. Vendoseni mënjanë për 30 minuta për t’u ftohur. Zieni vezët në një tjetër enë. Pastaj në një tjetër enë vendosni noodles, hudhrat, vaj luledielli, kërpudhat e bardha dhe fasulet. Ziejini dhe përziejini mirë dhe këtë masë përziheni më të parën. Në fund qëroni vezët dhe vendosini sipër gjellës po ashtu edhe arrat e thërrmuara dhe nëse dëshironi edhe ekstra salcë sojë sipër.

The post Një recetë verore dhe e shijshme appeared first on Kuzhina Shqiptare.

dua