Perfekt kërcëllues: Shkoptha shtëpiakë me ajvar dhe salsiçe pikante! - Qysh Me nga dua.com 

Perfekt kërcëllues: Shkoptha shtëpiakë me ajvar dhe salsiçe pikante!

Qysh Me Qysh Me | Receta | 24 September 2019 | 00:24
Ajvari dhe brumi gjithmonë janë kombinim i dobishëm Kjo recetë nga kuzhina e gjyshes është mesracion ideal për ditët vjeshtore, transmeton Qysh Me. Përbërësit: – 10 gramë tharmë;
– 200 mililitra qumësht;
– 1 lugë e vogël sheqer;
– 100 gramë gjalpë;
– 350-400 gramë miell;
– 2 lugë ajkë;
– 100 gramë salsiçe pikante të tymosura;
– 1 të verdhë të vezës;
– 3 lugë të plota ajvar;
– pak fara kungulli, susami dhe luledielli;
– pak kripë. Përgatitja: Shkrini tharmin në pak qumësht. Pastaj shtoni sheqerin, pjesën e mbetur të qumështit, miellin dhe kripën dhe ngjishni brumin gjysmë të fortë ashtu që të jetë plotësisht i lëmuar dhe pa droçka. Kur ta ngjishni brumin, mbulojeni me leckë dhe lëreni të qëndrojë 20 minuta. Pasi të ketë qëndruar brumi, përhapeni në shtresë të hollë dhe lyeni me gjalpë. Paloseni edhe disa herë dhe lëreni të qëndrojë edhe 10 minuta. Zhvillojeni brumin në trashësi rreth gjysmë centimetri dhe lyeni me ajvar. Pastaj brumin priteni në shirita dhe qitni salsiçet e tymosura të grira dhe farat. Secilin shkopth të prerë paloseni dhe radhiteni në tepsi, duke lënë distancë në mënyrë që të mos ngjiten njëri me tjetrin. Në fund lyeni me të verdhë të vezës. Tepsinë në të cilën do t’i piqni më parë mbështilleni me letër për pjekur. Piqeni në 200 gradë Celsius rreth 25 minuta derisa brumi të marrë ngjyrë të gështenjtë. /Qysh Me/ The post Perfekt kërcëllues: Shkoptha shtëpiakë me ajvar dhe salsiçe pikante! appeared first on Qysh Me.
dua