Qysh me përgaditë biskota krishtilindjesh? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgaditë biskota krishtilindjesh?

Qysh Me Qysh Me | Receta | 07 December 2016 | 19:01
Përbërësit:
  • 3 gota miell
  • 1 lugë pecivë
  • 1 lugë sodë bikarbone
  • ¼ e lugës së cajit kripë
  • 1 lugë xhenxhefil të bluar
  • 1 lugë kanellë
  • 6 lugë gjalpë në temperaturë dhome
  • 1 gotë sheqer
  • 1 vezë.
biskota-krishtilindjesh 1.Në një enë vendosni të gjithë përbërësit e thatë. biskota-krishtilindjesh-1 2.Shtoni gjalpin e zbutur, sheqerin, vezën. Kombinoni me mikser derisa të formohet brumi. biskota-krishtilindjesh-2 3.Mbështillni brumin me folie plastike dhe lejoni të qëndrojë në temperaturë dhome për 1 orë. biskota-krishtilindjesh-3 4.Me anë të tëholluesit hapeni brumin deri në trashësi 1 cm. biskota-krishtilindjesh-4 5.Nxirni format e dëshiruara nga brumi dhe vendosini në tepsi të shtruar me letër. biskota-krishtilindjesh-5 6.Pasi të jenë pjekur, largoni nga furra dhe lejoni të ftohen, dhe dekoroni me kremë të rrahur sipas dëshirës.   biskota-krishtilindjesh-6
dua