Qysh me përgaditë fasule me përshutë? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgaditë fasule me përshutë?

Qysh Me Qysh Me | Receta | 02 March 2017 | 22:02
Përbërësit:
  • 300 gram fasule
  • 500 gram përshutë
  • 1.5 litër ujë
  • 3 qepë
  • vaj
  • piper i kuq
  • kripë
  • miell.
Pastrohet së pari fasulja duke ia ndërruar ujin disa herë. Pastaj, vendoset fasulja dhe përshuta në një tenxhere e cila mbulohet me ujë derisa të marrë valë. Pastaj, derdhet uji i fasules dhe shtohet 1.5 litër ujë në tenxhere. Fasulja lihet të zihet përafërsisht 2 orë në temperaturë mesatare. Marrim qepët dhe i grijmë, i fërgojmë në tigan me vaj. Shtojmë 2 lugë miell, piperin e kuq, kripën dhe përziejmë. Masën e përgaditur e shtojmë në tenxhere dhe lihet të zihet për 15 minuta të tjerë.
dua