Qysh me përgaditë file viqi me verë? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgaditë file viqi me verë?

Qysh Me Qysh Me | Receta | 19 January 2017 | 00:11
Përbërësit:
  • 500 gram file viqi
  • 1 gotë verë e bardhë
  • ½ gote supë
  • 1 lugë margarinë
  • Vaj
  • 3 lugë ajkë
  • Pak lëng limoni
  • Kripë
  • Piper
  • Vegetë.
Filetat rrahen, u shtohet kripë, piper dhe futen në verë të bardhë për afër 2 orë. Në tënxhere me yndyrë vendosen filetë, dhe u shtohet 1 gotë verë me supë. Mbulohet tenxherja me kapak dhe futet në fuë derisa të zbutet mishi. Filetë vendosen pastaj në një pjatë anash, dhe në lëngun ku janë zier shtohet ajka e përzier me pak ujë, lëng limoni e vegetë. Pasi të ketë vluar, largohet salca nga zjarri dhe shtohet mbi file. [caption id="attachment_20296" align="alignnone" width="609"] SAMSUNG DIGITAL CAMERA[/caption]
dua