Qysh me përgaditë gullash? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgaditë gullash?

Qysh Me Qysh Me | Receta | 31 March 2017 | 21:06
Përbërësit:
  • 600 gram mish lope
  • 250 gram qepë
  • 1 lugë specë të kuqe
  • kripë
  • piper
  • 100 gram gjalpë
  • 2-3 lugë pure domatesh
  • 2 lugë ajkë.
Qepa grihet dhe fërgohet në yndyrë të nxehtë derisa të zverdhet. Shtohet mishi i prerë në kube të vegjël. Shtohet edhe pureja nga domatet. Kriposet sipas dëshirës, shtohet speca e kuqe dhe mbulohet me kapak në temperaturë të ulët derisa të zbutet mishi. Sipas nevojës shtohet ujë i nxehtë. Në fund të zierjes shtohet ajka.
dua