Qysh me përgaditë gurabija me mollë? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgaditë gurabija me mollë?

Qysh Me Qysh Me | Receta | 24 May 2017 | 22:34
Përbërësit:
  • 250 gram gjalpë
  • 1 gotë vaj
  • 1 vezë
  • 1 pecivë
  • 1 gotë sheqer pluhur
  • miell
  • 4-5 molla të grira
  • 2 lugë caji kanellë
  • 1 lugë arra.
Vajin me gjalpin e derdhni në një enë dhe ia shtoni vezën, sheqer pluhurin, pluhur pjekjen. Miellin ai shtoni me kujdes dale nga dale, dhe brumin e ndani në pjese të mjaftueshme. Mollët i preni dhe i zieni, ia vendosni brenda në brumë ose përmbi (sipas dëshirës suaj), ia jepni formën dhe e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 170 gradë celsius. Pas pjekjes i hidhni sheqer pluhur dhe do jenë të gatshme për shërbim.
dua