Qysh me përgaditë karamele festive? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgaditë karamele festive?

Qysh Me Qysh Me | Receta | 13 February 2017 | 18:06
Përbërësit:
  • 2 gota sheqer
  • 200 gram sheqer
  • 3 lugë arra apo lajthi të copëtuara
  • 200 gram qokollatë
  • 100 gram qokollatë të bardhë
  • sheqer dekorues.
1.Në temperaturë të ulët, shkrini gjalpin. 2.Shtoni pastaj sheqerin dhe përzieni me lugë druri. 3.Rritni temperaturën dhe lihet të vlojë 15 minuta. 4.Në një tepsi shtroni letër kuzhine, dhe lyhet me yndyrë. Me kujdes vendoset masa e vluar mbi letër dhe shpërndahet. Lihet të ftohet për 30 minuta. 5.Shkrihet qokollata në mikrovalë, dhe shpërndahet mbi masën e ftohur. Shtoni arrat apo lajthitë mbi. 6.Dekorohet me qokollatë të bardhë, dhe sheqer dekorues. Copëtohet sipas dëshirës.
dua