Qysh me përgaditë kekë të vegjël për krishtlindje? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgaditë kekë të vegjël për krishtlindje?

Qysh Me Qysh Me | Receta | 19 December 2016 | 22:03
Përbërësit:
  • 1 gotë miell
  • 1 lugë caji pecivë
  • 2 vezë
  • 1 gotë sheqer
  • 200 gram margarinë
  • ½ gotë qumësht.
  • Kremë për rrahje
  • Luleshtrydhe.
kek-santa-1 1.Në një enë përzieni me mikser vezët me sheqerin derisa të bëhet shkumë. Duke përzier, shtoni gradualisht margarinën e shkrirë. Ngadalësoni shpejtësinë dhe shtoni miellin dhe pecivën. Vendosni masën në tepsi për kekë të vegjël të mbuluar me letra. Pjeken në furrë të nxehtë për 20 minuta. kek-santa-2 2.Lejoni të ftohen, dhe ndërkohë prisni pjesën e sipërme të luleshtrydheve. kek-santa-3 3.Vendosni kremën për rrahje në skajet e kekëve, duke mbushur pastaj pjesën e mbetur. kek-santa-4 4.Vendosni luleshtrydhet në mes të kekëve. kek-santa-5 5. Krijoni me kremë pë rrahje majen e kapelës së babagjyshit të vitit të ri. kek-santa-6
dua