Qysh me përgaditë kifle me djathë? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgaditë kifle me djathë?

Qysh Me Qysh Me | Receta | 18 May 2017 | 21:48
Përbërësit 1 kg miell 20 gr maja 1 luge krip 500 ml qumësht 100 ml vaj 500 gr djathë 125 gr margarinë 1 luge e vogle Krip 200 ml ajkë 2 vezë susam
  1. . Ne nje ene qesim qumeshtin e vaket,shtojme vajin kripen ,majen dhe shtojme miell gradualisht derisa te behet nje brume i bute.
  2. Brumin e mbulojm dhe leme te pushoje per 20 minuta.
  3. Me pas brumin e nxjerrim ne tavolinen e permillur dhe hollojme pete ne forme drejkendshi.
  4. Margarien e shkrire e perziejme me djathi dhe shtojme kripen(nese djathi nuk eshte i kriposur),dhe me kete perzierje lyejme gjysmen e petes me gjysmen e mbushjes.
  5. Pasta palosim peten,lyejme edhe me gjysmen tjeter te mbushjes dhe prap e palosim.
  6. Me pas e presim ne shirita 2-3 cm gjeresi.
  7. Secilin enga shiritat e perdredhim duke bere keshtu nje kifle si spirale dhe radhisim ne tepsi te mbuluar em leter per pjekje.
  8. Persiper lyjme me ajken e perzier me vezen dhe masen e mbushjes (te cilen e ndajme parapraksiht 2-3 luge te vogla).
  9. Pjekim ne 180 grade per 30-40 minuta.
dua