Qysh me përgaditë role me sherbet dhe arra? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgaditë role me sherbet dhe arra?

Qysh Me Qysh Me | Receta | 06 March 2017 | 19:54
Përbërësit:
  • 500 gram miell
  • 1 gotë caji qumësht
  • 1 gotë caji vaj
  • 1 margarinë
  • 1 pecivë.
Për sherbet:
  • 2 gota ujë
  • 3 gota sheqer.
Vlohet së pari uji me sheqer dhe lihet të ftohet. Ndërkohë shkrijmë margarinën dhe e largojmë nga zjarri. Shtojmë 1 gotë caji qumësht dhe 1 gotë caji vaj. Shtojmë edhe miellin me pecivë dhe përziejmë derisa të krijohet brumi. Shtrojmë në tavolinën e punës folie plastike dhe e vendosim brumin e e rrafshojmë. Në mes të brumit të rrafshuar vendosim arrat, dhe brumin e mbështjellim në formë roleje. E presim në trashësi 2 cm dhe ëmbëlsirat i vendosim në tepsi të cilat i pjekim në temperaturë 200 gradë. Pasi të skuqen largohen nga furra dhe lejohet të ftohen. Pastaj shtojmë sherbetin e ftohur.
dua