Qysh me përgaditë sarma pule? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgaditë sarma pule?

Qysh Me Qysh Me | Receta | 26 January 2017 | 19:17
Përbërësit:
  • 1 gotë ajkë
  • 2 gota djathë
  • 6 pjesë gjoks pule
  • 1 vezë
  • 1 gotë prezlla.
Nxehet furra paraprakisht në 200 gradë. Në një enë kombinojmë ajkën me djathë, dhe pastaj shtojmë pak spinaq dhe e përziejmë mirë. Pastaj marrim pjesët e mishit të pulës të cilat i rrahim pak, i kryposim dhe vendosim pak nga masa me spinaq dhe i mbështjellim njësoj si sarmat. Rrahim një vezë në të cilën shtojmë 3 lugë djathë. Rolet e përgaditura i kalojmë në këtë përziejmë, dhe në fund i kalojmë në prezlla. I vendosim në tavë për pjekje. Sipër anash roleve shtojmë ajkën. Ulëm temperaturën në 180 gradë, dhe lejojmë të pjeket për 30 minuta.
dua