Qysh me përgaditë sheqerpare pa vezë? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgaditë sheqerpare pa vezë?

Qysh Me Qysh Me | Receta | 16 February 2017 | 00:21
Përbërësit:
  • 2 gota caji kos
  • 2 gota caji vaj
  • 200 gram margarinë
  • 1 pecivë
  • 600 gram miell
Së pari përgaditet sherbeti me 3 gota sheqer, 1 gotë e gjysmë ujë dhe 1 lugë lëng limoni. Margarini i zbutur tundet ose shkrihet. Shtohen përbërësit e tjerë duke e gatuar një brumë të butë. Formohen sheqerparet e rrumbullakëta. Qdo sheqerpareje i vendoset një thelp arrë brenda. Vendosen në tepsi të lyer me yndyrë dhe pjeken në furrë me temperaturë të ulët derisa të marrin ngjyrë të verdhë. Sheqerparja e vakët përvëlohet me sherbetin e nxehtë.
dua