Qysh me përgaditë trofta të marinuara? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgaditë trofta të marinuara?

| Receta | 15 June 2017 | 16:23

Përbërësit:

 • 5 trofta
 • Verë e kuqe
 • Hudhër
 • Majdanoz
 • Limon
 • Kripë
 • Piper
 • Vaj.

Pastrojmë troftat dhe i thajmë me letër kuzhine.

 • Kriposen nga të gjijtha anët.
 • Në masën e vajit hidhet verë, piper dhe kjo përzierje hidhet mbi peshqi.
 • Peshqit e marinuar qëndrojnë në vend të freskët për  disa orë dhe pastaj vendosen në tepsi ku do të piqen.
 • Lëngu i marinimit hidhet mbi peshqi dhe futen në furrë të nxehur për tu pjekur në 180 gradë për 20 minuta.
 • Në një enë hidhet vaj ulliri, uthull, majdanoz, hudhër e shtypur dhe limon.
 • Përzihet dhe vendoset masa mbi peshqit e pjekur.
dua